Trzej Królowie

Okres Bożego Narodzenia zamyka przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli. Wiążące się z nim zwyczaje stanowią przykład przeplatania się tradycji słowiańskich z elementami kultury rzymskiej i obrzędami chrześcijańskimi. czytaj więcej

Na Słowacji Trzej Królowie kojarzą się z chodzeniem po wsi chłopców ubranych w długie białe koszule i odgrywających scenę pokłonu Trzech Króli przed nowo narodzonym Jezusem, połączoną ze śpiewaniem kolęd i składaniem życzeń.

Kolęda albo Kościół

Kościół początkowo przeciwstawiał się pogańskiemu zwyczajowi kolędowania i surowo go zakazywał. Ale przekonanie, że w ten sposób zapewni się szczęśliwe i spokojne życie domownikom oraz dostatek w gospodarstwie, było silniejsze niż strach wynikający z kary. Dlatego później hierarchowie postanowili rozwiązać problem w sposób dyplomatyczny i z kolędą zaczęli chodzić sami księża z orszakiem.

Trzej Królowie w oknie

Do najbardziej znanych europejskich zwyczajów związanych z dniem Trzech Króli należy święcenie wody, soli, kredy i kadzidła, a następnie gospodarstw przy ich użyciu. W czasie, gdy ksiądz modlił się i okadzał budynki lub kropił je wodą święconą, zgromadzeni wierni śpiewali. Następnie duchowny wypisywał poświęconą kredą na drzwiach lub ramie okiennej wielkie litery G + M + B (inicjały Kacpra, Melchiora i Baltazara) oraz odpowiedni rok.

Gdzie jedno Boże Narodzenie się kończy, inne się zaczyna

Dla prawosławnych 6 stycznia Boże Narodzenie dopiero się zaczyna. Z kolei odpowiednikiem katolickiego święta Trzech Króli jest Objawienie Pańskie, przypadające 19 stycznia.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!