Typowe elementy słowackiego pasterstwa

Pasterstwo należało w przeszłości do głównych źródeł utrzymania słowackiego ludu. Stanowiło tradycję charakteryzowaną przez bryndzę, żętycę, fujarkę, dudy, bacówkę, kolibę, tańce ludowe i pieśni itp. Niektóre z tych elementów zachowały się do dzisiaj. czytaj więcej

Pasterstwo stanowiło w przeszłości główne źródło utrzymania słowackiego ludu. Ludzie posiadali wełnę, mięso, produkty mięsne. Pasterstwo przyniosło jednak również sztukę, tradycje i obyczaje, o których nie należy zapominać. 

Bacówka

Od XV wieku na słowackich wysokogórskich łąkach pasły się owce. Pasterze wraz ze stadem i psami spędzali tam czas od wiosny do jesieni. Tradycyjną bacówkę tworzyła drewniana koliba, ogrodzenie i obiekty gospodarcze. Kierował nią baca, który rozdzielał pracę pasterzom i pomocnikom (tzw. honielnikom).

Praca i sztuka

Pasterze łatwo się rozpoznawali również dzięki wieloklamrowym pasom, zdobionym workom, piszczałkom, dudom czy fujarze, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Pasterstwo wzbogacało słowacki naród również z perspektywy sztuki. W wolnym czasie pasterze zdobili ceramikę i tworzyli piękne ludowe motywy. Do dziś zachowali naczynia i ciupagi. Wraz z rozwojem pasterstwa zaczęły powstawać również tańce ludowe i pieśni, które przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Typowe posiłki

Nieodłączną częścią tradycji pasterskiej są typowe dania narodowe, takie jak: bryndzowe haluszki, oscypki, parzony owczy ser, bryndza, żętyca. Wyżej wymienione są ulubione wśród Słowaków i zagranicznych turystów do dzisiaj.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia