Mikołaj

Św. Mikołaj to bardzo pracowity patron – opiekuje się marynarzami, rybakami, przewoźnikami, flisakami i żeglarzami. Chroni też mosty przed powodziami. czytaj więcej

Na Słowacji ten staruszek z białą brodą kojarzy się zwłaszcza z wsuwaniem dzieciom podarków do skarpetek w dniu poprzedzającym jego święto.Mikołaj żył w IV w. w Mirze w Azji Mniejszej i dzięki swojej wyjątkowej ofiarności i wierze w sprawiedliwość zaskarbił sobie powszechną miłość. Zgodnie z legendą rozwiązał spór pomiędzy wojskiem cesarskim a mieszkańcami, przez co nie dopuścił do przelewu krwi. Oswobodził też mieszczan skazanych na karę śmierci. Krótko po swojej śmierci stał się jednym z najbardziej czczonych świętych w obrządku wschodnim.

Przybysz z Azji

Kult św. Mikołaja rozpowszechnili w XI w. w krajach zachodniej Europy marynarze, którzy przyjęli go za swojego patrona. Dobry biskup opiekuje się także rybakami, przewoźnikami i flisakami. Poza tym pilnuje mostów, aby nie pochłonęły ich powodzie.

Św. Mikołaj bywa uważany za patrona szczęśliwego małżeństwa. Modlą się do niego panny, marzące o dobrym narzeczonym. Jego święto od dawna łączy się z wiarą w bogactwo – handlowcy w tym dniu zdołają wynegocjować nawet najbardziej skomplikowane umowy.

Mikołaju, Mikołaju, co nam dasz?

Jak głosi jedna z wielu opowieści na temat św. Mikołaja, podobno ochronił on trzech uczniów przed złym karczmarzem, który nie chciał dzieciom odpuścić długu i groził śmiercią oraz włożeniem do soli. Dlatego dzieci i uczniowie uważają go za swojego obrońcę, zresztą najwięcej zwyczajów związanych ze św. Mikołajem dotyczy właśnie obdarowywania maluchów: wieczorem w przeddzień swojego święta pan z białą brodą odwiedza z orszakiem złożonym z anioła i diabła wszystkie grzeczne dzieci i wręcza im słodycze.

Na Słowacji mikołajkowe prezenty wsuwa się 5 grudnia do czystych skarpetek, które dzieci wieszają w oknach.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!