Maj

Maj to miesiąc miłości, a majowa zieleń symbolizuje siłę i dobry wzrost. Na Słowacji do dziś przetrwała romantyczna tradycja, zgodnie z którą kawaler pod oknem swojej wybranki stawia drzewko zwane maikiem. czytaj więcej

W okresie od zakochanego maja do gorącego lipca dominują zwyczaje związane z młodymi pędami, konarami i drzewami. Majowa zieleń jest symbolem siły i dobrego wzrostu. Zwyczaje, w których główną rolę odgrywają zielone roślinki, określa się nazwą majenia.

Romantyczność po słowacku

Do najbardziej romantycznych słowackich tradycji należy stawianie maików. Służyły do tego wysokie drzewa o regularnym kształcie (najczęściej jodły lub świerki), pozbawione kory. Przez wiele stuleci przed 1 maja młodzieńcy wybierali się do lasu, aby znaleźć najpiękniejsze drzewko dla swojej ukochanej. W ten sposób maik stawał się symbolem panny na wydaniu. Stawiano je w nocy, a następnej niedzieli młodzieńcy obchodzili domy, które ozdabiały maiki z różnokolorowymi wstążkami, i zbierali opłaty na zbliżającą się zabawę, tzw. majolas.

Jednocześnie zgodnie ze starymi porzekadłami maj uchodzi za najmniej odpowiedni miesiąc do zawierania małżeństw.

Maiki znane były już w czasach starożytnych. Drzewka na domach i budynkach gospodarczych miały chronić przed złymi duchami i chorobami.

Zimny maj, w stodole raj

Majowy deszcz i chłodniejszą pogodę radośnie witali wszyscy rolnicy. Jeśli w pierwszym tygodniu miesiąca padało, zwiastowało to urodzaj i dobre plony. Wierzono, że inwentarz, który przyszedł na świat w maju, będzie się pomyślnie rozwijać. Majowe krówki, owieczki i gęsi uchodziły za najsmaczniejsze.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!