Grupa partyzancka Čapajev

Po 1944 roku powstała na Słowacji grupa partyzancka Čapajev, która organizowała ataki, sabotaże i starała się uzbroić. Stanowiła skrzyżowanie sowieckich jednostek partyzanckich, z którymi organizowano marsze bojowe. czytaj więcej

W 1943 roku na Słowację zaczęli wkraczać sowieccy okupanci wojskowi, co przyczyniło się do powstania grup partyzanckich i aktywności partyzanckiej. Lokalne grupy przygotowywały różne napady.

Grupa Čapajev

Partyzancka grupa Čapajev w maju 1944 roku napadła na przygraniczną straż finansową w miejscowościach Kalinowe, Vydrani, straż wojskową w miejscowości Radom, samochód wojskowy pomiędzy wsiami Adidovce i Zubné, rozbroiła patrol żandarmerii w miejscowości Kríže. Poza tym przerwała niemiecki kabel dalekosiężny przy miejscowości Rakovčík. Grupa ta, poprzez ataki, starała się pozyskać zarówno sprzęt, jak i broń, którą także kupowała od nielegalnych robotników.

Połączenie oddziałów partyzanckich

Przeciwko grupie występowały lokalne, okręgowe i żupne organy siłowe, a także jednostki wojskowe i informacyjne. Pilnowano nie tylko granic, ale także obiektów straży finansowej i organizowano oddziały żandarmerii polowej. Spotkania grup partyzantów i żandarmów w efekcie prowadziły do strzelaniny i morderstw.

Po 15 sierpnia 1944 roku również grupa Čapajev połączyła sowieckie grupy partyzantów pochodzących z Polski i zachodniej Ukrainy. Grupa Čapajev posiadała także lotnisko, na którym zatrzymywały się partyzanckie grupy organizacyjne, skład których uzupełniano o członków partyzanckiej grupy Čapajev i wspólnie organizowano marsze bojowe w środkowej i zachodniej Słowacji.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!