Bitwa Wielkanocna w Karpatach

Pierwsza wojna światowa objęła również sześć wsi w słowackim rejonie Karpat. Walki, które rozegrały się tam pomiędzy wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi od 24 marca do 13 kwietnia 1915 roku, są nazywane Bitwą Wielkanocną w Karpatach. czytaj więcej

Walki w Karpatach

Pierwsza wojna światowa jest uważana za największy konflikt zbrojny w historii Słowacji. Przeciwko sobie walczyły państwa Trójprzymierza (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja) i Ententy (Anglia, Francja, Rosja). Słowaccy żołnierze musieli walczyć po stronie Austro-Węgier, a z końcem 1914 roku wojska rosyjskie zajęły dzisiejszy Bardiów, Humenné, Medzilaborce, Sninę, Stropkov i Svidník.

Te tereny w okresie od listopada 1914 roku do maja 1915 roku zyskały znaczenie strategiczne i karpacki odcinek frontu wschodniego stał się miejscem intensywnych operacji bojowych, które decydowały o dalszych losach pierwszej wojny światowej.

Bitwy w Karpatach w swojej szczytowej fazie już od stycznia do kwietnia 1915 roku stały się jednym z najbardziej istotnych i najkrwawszych pól walk wojennych, mających wpływ na całe życie Słowaków. Publiczne sprzeciwy wiązały się z uwięzieniem protestujących, kobiety pracowały na polach i w fabrykach, ze zniszczonych dzwonów kościoła odlewano armaty, wsie podupadały.

Bitwa Wielkanocna w Karpatach

Walki, które były rozgrywane pomiędzy wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi w Karpatach, od 24 marca do 13 kwietnia 1915 roku określa się Wielkanocną Bitwą w Karpatach. Ich najkrwawszy epizod miał miejsce na wschód od rzeki Laborec, pomiędzy wsiami Svetlice i Výrava. Wojska rosyjskie wprawdzie nie przełamały austro-węgierskiej linii obrony, ale bohaterska walka pochłonęła życie tysięcy żołnierzy.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!