Walki w Karpatach
Pierwsza wojna światowa jest uważana za największy konflikt zbrojny w historii Słowacji. Przeciwko sobie walczyły państwa Trójprzymierza (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja) i Ententy (Anglia, Francja, Rosja). Słowaccy żołnierze musieli walczyć po stronie Austro-Węgier, a z końcem 1914 roku wojska rosyjskie zajęły dzisiejszy Bardiów, Humenné, Medzilaborce, Sninę, Stropkov i Svidník.
Te tereny w okresie od listopada 1914 roku do maja 1915 roku zyskały znaczenie strategiczne i karpacki odcinek frontu wschodniego stał się miejscem intensywnych operacji bojowych, które decydowały o dalszych losach pierwszej wojny światowej.
Bitwy w Karpatach w swojej szczytowej fazie już od stycznia do kwietnia 1915 roku stały się jednym z najbardziej istotnych i najkrwawszych pól walk wojennych, mających wpływ na całe życie Słowaków. Publiczne sprzeciwy wiązały się z uwięzieniem protestujących, kobiety pracowały na polach i w fabrykach, ze zniszczonych dzwonów kościoła odlewano armaty, wsie podupadały.
Bitwa Wielkanocna w Karpatach
Walki, które były rozgrywane pomiędzy wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi w Karpatach, od 24 marca do 13 kwietnia 1915 roku określa się Wielkanocną Bitwą w Karpatach. Ich najkrwawszy epizod miał miejsce na wschód od rzeki Laborec, pomiędzy wsiami Svetlice i Výrava. Wojska rosyjskie wprawdzie nie przełamały austro-węgierskiej linii obrony, ale bohaterska walka pochłonęła życie tysięcy żołnierzy.