pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Karpacki szlak rowerowy. Podróżując rowerem poznaj uroki Karpat

Karpacki Szlak Rowerowy, o długości 133 km, składa się z karpackiego szlaku głównego podzielonego na trzy odcinki:
I. odcinek od Leluchowa do Nowego Sącza,
II.A. odcinek tzw. „Wariant Łososiński” z Nowego Sącza przez Łososinę Dolną do
Wytrzyszczki,
II.B. odcinek z Nowego Sącza przez Rożnów do Wytrzyszczki.

Karpacki Szlak Rowerowy, wraz ze szlakami łącznikowymi: Królewskim, Winnym, Transgranicznym, Wielokulturowym, Sądeckim, liczący ponad 800 km, to najdłuższa sieć szlaków rowerowych po polskiej stronie. Tablice informacyjne i dobrze oznakowane trasy pozwolą dotrzeć do najpiękniejszych zakątków Karpat.
czytaj więcej

Turystyka rowerowa to dziś najbardziej popularna forma aktywnego spędzenia czasu, dająca możliwość poznania najatrakcyjniejszych turystycznie terenów Karpat - regionu
o urozmaiconym krajobrazie, bogatym dziedzictwie historii, kultury, tradycji
i folklorze. Wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, zróżnicowana rzeźba terenu, której uroku nadają malownicze doliny przełomów wartkich rzek górskich oraz ich dopływów, doskonale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej.

Karpacki Szlak Rowerowy o długości ponad 800 km, nie zamyka się w granicach administracyjnych powiatów czy gmin. Łączy wyjątkowe atrakcje turystyczne Małopolski,
a poprzez jednolite oznakowanie i tablice informacyjne można dotrzeć
w  najpiękniejsze zakątki Karpat.

 

Profesjonalnie opracowane i dostępne dla turystów mapy (7 kompletów) umożliwiają organizację wypraw rowerowych we własnym zakresie. Znajdują się w nich opisy lokalnych atrakcji, określenia różnic wysokości. Pomocne w organizacji wyprawy są także tablice informacyjne, które są zamontowane w centralnych punktach szlaku w ilości aż 60 sztuk.

 

Dużą atrakcją może być udział w regionalnych imprezach i jarmarkach - np. „Święcie Dzieci Gór” i „Biesiadzie Karpackiej” w Nowym Sączu, „Odwiedziny u pradziadków”
w Sądeckim Parku Etnograficznym, „Jesieni Grybowskiej” czy „Łemkowskiej Watrze” - na których z pewnością nie zabraknie regionalnej kuchni, muzyki i atmosfery beskidzkich lasów i dolin.

Obok sztandarowych atrakcji - spływu przełomem Dunajca, wędrówek dolinami górskimi, zwiedzania cerkiewek w Beskidzie Niskim czy Sądeckim, wypoczynku
w uzdrowiskach takich jak Krynica-Zdrój, Wysowa, Szczawnica, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Żegiestów i regionach z nią graniczących - nie brakuje tu obszarów równie atrakcyjnych, lecz mniej znanych. Są to tereny dotąd nieeksploatowane. Człowiek nadal żyje tutaj w symbiozie z przyrodą, zaś przemysł nie jest dokuczliwy (np. tereny Popradzkiego Parku Krajobrazowego i otuliny Magurskiego Parku Narodowego).

Wielokulturowość regionu przejawia się w nazwach terenu, jak również w widocznych śladach kultury łemkowskiej, żydowskiej, osadnictwa niemieckiego oraz polskiego. Występują tutaj (niespotykane w innych regionach kraju) łemkowskie nazwy takie jak: Kiczera, Żdzar, Magura, Zdynia lub mające niemiecki rodowód nazwy takie jak: Szymbark, Rychwałd.

Tylko tutaj można spotkać tak piękne góralskie tradycje, żywy, wręcz namacalny folklor i życie góralskie. W istniejących naturalnych bacówkach można skosztować oscypka, bundzu, napić się żętycy, krzakówki czy śliwowicy.

W powstających regionalnych zajazdach i karczmach, serwowane są regionalne łemkowskie,
lachowskie czy góralskie potrawy. Nigdzie w Europie nie ma, na tak małej stosunkowo przestrzeni, koncentracji wspaniałej architektury drewnianej w postaci kościołów i cerkwi. Uzupełniają tę całość dawne synagogi, twierdze, zamki, drewniane domy, okopy konfederatów barskich.

 

Profesjonalnie opracowane i dostępne dla turystów mapy z określeniem różnicy wysokości
i opisu lokalnych atrakcji umożliwiają poznanie Karpat, dotąd nieodkrytych.

Mapy i opisy szlaków do pobrania ze strony www.sot.org.pl oraz w licznych punktach informacji turystycznej.

Zapraszamy na rowerowe wędrówki  po Karpatach, które dostarczą Państwu wiele przyjemności
i niezapomnianych wrażeń.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia