pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Karpacki szlak wodniacki

Któż by uwierzył, że w górzystym kraju, oddalonym 700 km od morza, tkwi w narodzie taki duch żeglarski? Potencjał wód Małopolski stwarza wiele możliwości do uprawiania tego pięknego sportu, któremu nie można odmówić odrobiny szaleństwa i romantyzmu. czytaj więcej

Magia wiatru i wody

Któż by uwierzył, że w górzystym kraju, oddalonym 700 km od morza, tkwi w narodzie taki duch żeglarski? Potencjał wód Małopolski stwarza wiele możliwości do uprawiania tego pięknego sportu, któremu nie można odmówić odrobiny szaleństwa i romantyzmu.

Wydaje się, że ludzi gór i ludzi morza wiele łączy. Jedni i drudzy mają do czynienia z absolutem, z przemożnymi siłami przyrody, wobec których człowiek czuje swoją znikomość. Morze i góry uczą pokory, zrozumienia praw rządzących wszechświatem, pozwalają dostrzec piękno w ulotnej chwili zauroczenia. Kształtują wrażliwość, a z drugiej strony wzmacniają charakter poprzez walkę z przeszkodami i pokonywanie własnych słabości.

Żeglarstwo to doskonały sposób na wakacje. Integruje życie rodzinne i tworzy trwałe przyjaźnie. To szkoła życia dla młodzieży, którą rzemiosło żeglarskie uczy szacunku dla sił przyrody, współdziałania w walce z żywiołem. Wiatr i woda weryfikują i kształtują postawy wobec innych ludzi, dając oprócz wypoczynku wielka frajdę z „bycia razem”.

Nic więc dziwnego, że największe akweny karpackie – Jeziora: Rożnowskie, Czorsztyńskie i Klimkówka, pokrywają się latem białymi trójkątami żagli sunących po tafli jezior. Amatorów sportów wodnych nie brakuje. Łagodne pasma Beskidu Sądeckiego i Niskiego, Pienin i Gorców odbijają się w lustrze wody.

Nurty rzeczne, zarówno spienione wiosną górskie potoki, jak i leniwie toczące swe wody w dolinach rzeki małopolskich Karpat: Białka, Dunajec i Poprad, zapraszają na spływy. Możliwości jest wiele, a wraz z nimi zróżnicowany jest stopień adrenaliny dostarczany przez formy aktywności na wodzie. Nie tylko sporty wodne, ale już zestawienie zieleni i mieniącej się wszystkimi kolorami wody (stanowiąc atrakcję turystyczną regionu) daje poczucie relaksu i pozwala na odprężenie.

Trasy:

Rzeka Białka: Białka Tatrzańska – Krempachy – Frydman – Dębno

Jezioro Czorsztyńskie: Kluszkowce – Stylchyn – Mizerna – Zamajerz - Niedzica

Rzeka Dunajec: Niedzica – Sromowce Niżne – Szczawnica Zdrój – Łącko – Wietrznice – Nowy Sącz (Zakliczyn – Tarnów – Żabno)

Jezioro Rożnowskie: Nowy Sącz – Znamirowice – Gródek nad Dunajcem –Tabaszowa – Rożnów

Rzeka Poprad: Muszyna – Żegiestów Zdrój – Piwniczna Zdrój – Rytro

Klimkówka: Łosie – Uście Gorlickie – Sękowa – Magura Małastowska – (Słowacja)


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia