pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Szlak tradycyjnej architektury

Zabytków dawnej, tradycyjnej architektury z roku na rok jest coraz mniej. Większość z nich odchodzi wraz z mijającym czasem, a tylko niektóre trwają otoczone opieką konserwatorów, lub też zmieniają swoją funkcję, co ratuje je wprawdzie od zagłady, ale nierzadko niekorzystnie zmienia. czytaj więcej

Obok architektury sakralnej na terenie Małopolski zachowało się nieco świeckich obiektów, niekiedy cennych zabytków kultury związanych głównie z dziejami tej ziemi i jej gospodarką. Największe z nich to zamki i dwory. Każdy z nich jest nie tylko fragmentem naszej przeszłości, często burzliwej i skomplikowanej, ale także obiektem związanym z dziejami rodzin, których członkowie nierzadko mieli istotny wpływ na wydarzenia historyczne, zwłaszcza lokalne. Przykładem może być warownia Tropsztyn nad ujętym w zbiornik wodny Dunajcem, siedziba rycerzy-rabusiów, związana także z wieloma znamienitymi rodami i egzotyczną historią o skarbach inkaskiej księżniczki, czy dwór sołtysiej rodziny Moniaków w Zubrzycy Górnej na Orawie, rodzinne gniazdo szlachty zagrodowej, obdarzonej herbem w czasie wojennych i religijnych zmagań. O tym, że historia Małopolski była burzliwa świadczą też obronne dwory, jak ten na Wysokiej koło Jordanowa, czy renesansowa budowla w Jeżowie przy drodze wiodacej do Grybowa.

Osobnym zagadnieniem jest architektura małopolskiej wsi. Jej dawny obraz, poddawany przemianom gospodarczym i społecznym, ocalał dzięki skansenom. Przenosi się nie tylko autentyczne obiekty, dla których już nie ma miejsca we współczesności, ale także, na podstawie zachowanej dokumentacji i zdjęć, odtwarza się już nieistniejące budynki. Zagrody, samotne chaty, szopy, szałasy, wiatraki, młyny, folusze towarzyszą tu świątyniom i małej architekturze sakralnej, tworząc niepowtarzalną atmosferę z minionych lat. Tradycyjne wnętrza prezentują codzienną pracę i świętowanie. Tu także odbywają się pokazy i zajęcia edukacyjne związane głównie z dawnym rękodziełem i sztuką ludową, inscernizacje obrzędowe, występy zespołów regionalnych.

Nieliczne fragmenty tradycyjnej architektury przetrwały do dziś w terenie, nadal pełniąc swoją funkcję. Tak jest np. w przypadku podhalańskiej wsi Chochołów zabudowanej chatami z jodłowych bali, z kultowymi dzwonnicami rozsianymi licznie zwłaszcza po Orawie i Podhalu.

Innym rodzajem architektury jest uzdrowiskowa zabudowa małopolskich kurortów, jak np. Krynica czy Szczawnica, które niegdyś przyciagały nie tylko kuracjuszy z kraju i z zagranicy, ale także cały świat artystyczny.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!