pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Osadné

Wieś Osadné, położona na wysokości 430 m n.p.m., znana jest nie tylko z filmu pod tym samym tytułem i mogiły żołnierzy rosyjskich, ale również z idealnych warunków do obserwacji nocnego nieba ze względu wyjątkową ciemność, spokój i dostępność. czytaj więcej

Wieś Osadné, położona na wysokości 430 m n.p.m., dzięki filmowi dokumentalnemu pod tym samym tytułem ma znaczenie nie tylko dla mniejszości narodowej Rusinów, ale dla całej Słowacji. Niewiele osób wie, że jest znana również wśród miłośników nocnego nieba i obserwacji gwiazd. Stwarza ku temu doskonałe warunki ze względu na głęboką ciemność, odludne położenie i dostępność, Najbardziej odpowiednim miejscem do obserwacji jest chata myśliwych, oddalona od wsi o 3 km. Zapewnia skromne zakwaterowanie, a ponadto w nocy nikt tamtędy nie jeździ. Okoliczne szczyty nie wznoszą się powyżej 30 stopni ponad horyzontem matematycznym.

Ciekawe miejsca w okolicy

Na uwagę zasługuje Międzynarodowy Szlak Leśny Udava-Solinka, z którego można podziwiać piękno Parku Narodowego Połoniny i gdzie wytyczono malownicze ścieżki rowerowe.

We wsi Osadné znajduje się mogiła żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej.

Działa w niej sklep spożywczy i restauracja.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!