pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Źródła w Lipovcach

Mieszkańcy wsi Lipovce wiodą piękne życie. Przebywają w cudownej okolicy rezerwatu „Kamienna Baba” i piją zdrową wodę. Właśnie tu bowiem tryskają źródła wody mineralnej sprzedawanej pod marką Salvator. czytaj więcej

Po Salvator sięga wiele osób wierzących w siłę naturalnej wody. Bez wątpienia należą do nich mieszkańcy wsi Lipovce, która niegdyś stanowiła znany ośrodek uzdrowiskowy. Pamiątką tamtego okresu są zachowane źródła naturalnej wody mineralnej, z których korzystają nie tylko mieszkańcy i goście, ale także duży zakład Minerálne vody a.s., wybudowany w XX w.

Zdrój Salvator

Zdrój Salvator tryska po lewej stronie drogi Šindliar–Lipovce, na terenie wspomnianego zakładu. Jego ujście znajduje się poza terenem, na kamiennym murze, bezpośrednio przy szosie.

Zdrój Salvator II

Zakład wykorzystuje również wodę ze zdroju Salvator II. Pobierana jest z wywierconej studni, nad którą wybudowano nietypowy obiekt. Mieszkańcy i turyści mogą czerpać ją w odległości około 100 m od źródła.

Zdrój Nowy

W górnej części miejscowości Šindliar, po lewej stronie drogi, znajduje się Zdrój Nowy, ostatnio modernizowany w 1995 r. Woda wypływa przez stalową rurę osadzoną w murze. Nad źródłem wybudowano gontowy daszek.

Działanie wody Salvator

Woda stołowa Salvator jest lekko zmineralizowana, wodorowęglanowa, wapniowo-magnezowa, węglanowa, siarczana, zimna, hipotoniczna. Jej działanie korzystnie wpływa na niektóre zaburzenia żołądka i jelit, choroby przemiany materii, cukrzycę, dnę moczanową i skłonności do tworzenia kamieni nerkowych.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!