pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cigeľka

W miejscowości Cigelka, położonej na północ od Bardejova, wypływa kilka źródeł, które dały impuls do zbudowania zakładu butelkowania wody mineralnej. Właśnie stąd pochodzą butelki wypełnione leczniczą wodą mineralną Cigeľka. czytaj więcej

W przeszłości miejscowość znana była jako uzdrowisko, w którym leczono zaburzenia żołądkowe oraz choroby skóry, górnych dróg oddechowych, serca i naczyń krwionośnych. Kurort wprawdzie zlikwidowano, ale źródła lecznicze są wykorzystywane do dzisiaj. Właśnie stąd pochodzi najbardziej znana woda mineralna kraju preszowskiego – Cigeľka, butelkowana w firmie Cigeľka, Minerálne vody a.s., Prešov.

Zdrój Ladce I

W miejscowości Cigelka znajduje się bajkowe miejsce – samotna lipa, pod nią dwa krzyże, pole, a na nim źródło wody mineralnej. Woda ze zdroju Ladce I jest pobierana przez czerpanie i ma czerwoną powłokę. Nie tylko leczy, ale i doskonale smakuje.

Źródło w miejscowości

W drewnianej altance w dolnej części miejscowości wypływa inne źródło. Również pochodząca z niego woda mineralna jest ogólnie dostępna i ma czerwoną powłokę.

Zdrój Apollo

Czerwona powłoka to także cecha wody ze zdroju Apollo. Wypływa ona do drewnianego koryta przy potoku za terenem zakładu butelkującego wodę.

Cigeľka I (Stefan)

Bezpośrednio na terenie zakładu znajduje się odwiert Stefan, z którego woda tryska najintensywniej. Jednak w związku z podwyższeniem wydajności źródła CH-1 w 1990 r. studnia została zabetonowana.

Cigeľka VIII CH-1

Ten zdrój znajduje się za ogrodzeniem zakładu. Stanowi źródło wody, która jest butelkowana i sprzedawana jako Cigeľka. Zawiera ona cenne składniki mineralne, takie jak brom, kwas borowy, jod, sód i chlor. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!