pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Uzdrowisko Nový Smokovec

Nový Smokovec należy do jednych z pierwszych oraz najcenniejszych uzdrowisk klimatycznych w Europie Środkowej. Ośrodek posiada najstarszą lecznicę otwartą w okresie zimowym. czytaj więcej

Nový Smokovec należy do jednych z pierwszych oraz najcenniejszych uzdrowisk klimatycznych w Europie Środkowej. Ośrodek posiada najstarszą lecznicę otwartą w okresie zimowym. Powietrze jest tutaj niezwykle czyste i przesycone ozonem oraz pachnącymi olejkami.

Typ: uzdrowisko klimatyczne

Położenie: taras południowo-wschodni Tatr Wysokich pod Sławkowskim Szczytem

Wysokość nad poziomem morza: 1010 m n.p.m.

Historia

Można zaryzykować stwierdzenie, że miejscowość Nový Smokovec powstała właśnie dzięki uzdrowisku leczniczemu. Doktor Mikuláš Szontagh założył tę osadę leczniczą w celu wybudowania pierwszego sanatorium klimatycznego w Tatrach Wysokich. Dokładna data powstania osady nie jest znana, umownie przyjmuje się, że jest 1875 r. Uzdrowisko Nový Smokovec było bardzo nowatorskie jak na czasy, w których powstało – to właśnie tutaj po raz pierwszy leczono pacjentów również
w okresie zimowym.

Naturalne źródła lecznicze

Naturalnym czynnikiem leczniczym stosowanym w uzdrowisku Nový Smokovec jest wykorzystanie właściwości klimatu górskiego i wysokogórskiego. Wyjątkowo czyste powietrze, wysokie wartości promieniowania słonecznego i ultrafioletowego, niskie ciśnienie atmosferyczne, średnia wilgotność i nasycenie powietrza tatrzańskiego ozonem oraz pachnącymi olejkami – to wszystko oddziałuje na organizm nadzwyczajnie stymulująco.

Wskazanie lecznicze

niegruźliczne choroby dróg oddechowych

choroby powstałe w wyniku zaburzeń przemiany materii i gruczołów z sekrecją wewnętrzną

choroby psychiczne

choroby zawodowe


Metody leczenia i zabiegi

Podstawowym zbiegiem jest leczenie powietrzem – spokojne lub ruchowe
w terenie; leczenie słońcem – helioterapia, uzupełnione inhalacjami, hydroterapią (kąpiele wirowe i bąbelkowe, bicze szkockie), masażami, elektroleczeniem, balneo, termo- i fototerapią. Efektywność leczenia wspomagają usługi wellness – sauny, jacuzzi, natryski itp. Podstawowe leczenie klimatyczne i pomocnicze uzupełnia stosowanie odpowiedniej diety pod kontrolą specjalistów.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Nový Smokovec zaprasza do dwóch domów uzdrowiskowych i trzech hoteli. Oprócz wyżywienia i zakwaterowania zapewniają one usługi o charakterze relaksacyjnym, leczniczym i upiększającym.

 
Czas wolny

Okolica uzdrowiska oferuje wiele atrakcji zachęcających jednocześnie do aktywnego wypoczynku, relaksu i leczenia. Do spędzenia czasu na świeżym powietrzu zachęcają ścieżki turystyczne i uzdrowiskowe, narciarskie trasy zjazdowe, trasy do biegania – na pewno każdy coś dla siebie tutaj znajdzie. Miłośników rowerów ucieszą przepiękne ścieżki rowerowe prowadzące przez tereny, takie jak: Ticha i Kôprovska dolina, Popradske pleso, Stary Smokovec na Hrebienok i wiele innych.

W uzdrowisku Nový Smokovec można skorzystać także z basenu termalnego.

W okolicy znajduje się kilka jaskiń (Belianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa). Można się wybrać do jednej z nich lub po prostu chłonąć lecznicze właściwości klimatu wysokogórskiego.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia