pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Jaskinia Aksamitka

W powiecie Lubowla wśród Skał Haligowskich kryje się klejnot przyrody nieożywionej – jaskinia Aksamitka. Znalezione w niej artefakty to najstarsze dowody osadnictwa na terenie Zamagurza. czytaj więcej

Historia

W przeszłości jaskinia Aksamitka (jaskyňa Aksamitka) służyła jako schronienie dla dzikich zwierząt i pierwszych ludzi. W roku 1874 na jej dnie znaleziono grot z poroża renifera i artefakty z epoki kamienia. Są to najstarsze dowody osadnictwa na terenie Zamagurza.

W 1976 r. jaskinia została objęta ochroną, a 20 lat później uznano ją za pomnik przyrody. Obecnie nie jest udostępniona do zwiedzania.

Charakterystyka jaskini

Długość korytarzy Aksamitki wynosi 335 m, główny korytarz liczy 225 m, a rozciągłość pionowa wynosi 18 m. Do jej powstania przyczyniła się woda rozpuszczająca skały. W efekcie powstały formy krasowe różnych kształtów i rozmiarów. 

Okolica:

Niedostępność Aksamitki nie powinna jednak zniechęcać turystów. Okolica zachwyca bowiem naturalnym pięknem i słynie z ciekawostek przyrodniczych. Na uwagę zasługuje łańcuch Małych Pienin z Wysokimi Skałkami, łańcuch Magury Spiskiej lub przełom Jarzębiny. Warto wybrać się na spływ Dunajcem lub pieszą wycieczkę w okolice Trzech Koron i Sokolicy. Zwiedzanie terenów po obu stronach granicy ułatwiają liczne przejścia graniczne w Pienińskim Parku Narodowym. Nieopodal mieści się także ważny ośrodek pielgrzymkowy – Litmanowa. Zasłynął on z powodu objawień Matki Boskiej i dziś jest odwiedzany przez pątników i turystów z całego świata. 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!