pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Svidnik

Svidnik zaprasza turystów do spojrzenia w przeszłość. Tę trudniejszą przypomina Wojskowe Muzeum Historyczne, a piękniejszą – skansen będący jedną z filii Słowackiego Muzeum Narodowego. Z kolei Galeria Dezyderego Milly’ego przybliża sztukę ikonopisarstwa. czytaj więcej

Pierwsi mieszkańcy Svidnika zatrzymali się na Pogórzu Ondawskim na północ od Ondawy. W ciągu wieków osiedlali się tu przedstawiciele kilka narodowości, m.in. liczna społeczność Rusinów i Ukraińcy. Kultura regionu czerpie z tradycji wszystkich tych grup.

W okolicy Bardiowa przetrwało 27 drewnianych cerkwi greckokatolickich, z czego 15 znajduje się w pobliżu Svidnika. Spośród okolicznych obiektów sakralnych aż 11 ma status zabytku kultury narodowej.

Placówki Słowackiego Muzeum Narodowego

Kulturę regionu przybliża Muzeum Kultury Ukraińskiej i Muzeum Kultury Ukraińsko-Rusińskiej w Svidniku, działające pod egidą Słowackiego Muzeum Narodowego. Jedna z ekspozycji ma formę skansenu, w którym poza chałupami mieszkalnymi można obejrzeć m.in. tartak wodny i młyn wodny. Wiele obiektów placówki, działającej od 1982 r., zostało przeniesionych i zrekonstruowanych.

Galeria Dezyderego Milly’ego

Od 1983 r. w Svidniku działa Galeria Dezyderego Milly’ego, mieszcząca się w barokowym pałacu. Można w niej obejrzeć zbiór ikon, który chronologicznie obrazuje rozwój sztuki ikonopisarskiej.

Muzeum Wojskowe

Wojskowe Muzeum Historyczne z siedzibą w Pieszczanach – oddział placówki w Svidniku – przybliża okres I wojny światowej, międzywojnia oraz II wojny światowej i ruchu oporu. Zbiory muzeum, działającego od 1969 r., liczą ponad 10 000 eksponatów. 

Atrakcja: Dukla – Pomnik Armii Czerwonej w Hunkowciach

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia