Plenerowa ekspozycja etnograficzna w Starej Lubowli to niezależna placówka muzealna usytuowana pod Zamkiem Lubowelskim na północy Słowacji. Przybliża ona unikatowe dziedzictwo architektoniczne bardzo różnorodnych pod względem etnicznym terenów północno-wschodniej Słowacji i północno-zachodniego Szarysza, gdzie przez wieki żyli obok siebie Słowacy, Niemcy, Rusini, górale i Żydzi.
Domy w skansenie, tworzące razem z Zamkiem Lubowelskim bajkową scenerię i przypominające malowniczą osadę u stóp warowni, dokumentują rozwój budownictwa ludowego w okolicy. Turystom udostępniono 25 drewnianych budynków zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX w. do początku pierwszej połowy XX w. Tradycyjną kulturę dokumentują również warsztat kowalski, leśniczówka, szkoła i młyn wodny z Sulína.
Najcenniejszym obiektem jest cerkiew greckokatolicka z Matysovej, pochodząca z 1833 r. Zabytkowa świątynia reprezentuje ludowe budownictwo sakralne słowackiej strony Karpat. Podczas ważnych świąt kościelnych odprawiane są tu liturgie i nabożeństwa w języku starocerkiewnosłowiańskim.
W skansenie można także obejrzeć chałupę pasterza z Litmanowej, chaty z Wielkiego Lipnika, Jarabiny, Jakubian i Kremnej, gospodarstwo z Kamienki, dom wójta i spichlerz z Wielkiej Leśnej, gospodarstwo rolnicze i dom z Údoli, warsztat kowala ze wsi Torysa i młyn z Sulína.
Skansen i zamek w Lubowli regularnie organizują interesujące imprezy dla turystów.
Atrakcje w okolicy: Zamek Lubowelski, Muzeum Lubowelskie, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – Hraničné