pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Plenerowa ekspozycja etnograficzna, skansen Svidnik SNM

Aby spróbować doskonałych pierogów, wystarczy odwiedzić we wrześniu plenerową ekspozycję etnograficzną w Svidniku. W skansenie położonym nad potokiem przez cały rok można podziwiać zabytki ukraińskiej i rusińskiej architektury ludowej. czytaj więcej

Plenerowa ekspozycja etnograficzna, udostępniona w 1982 r., obejmuje zabytki ludowej architektury materialnej i duchowej Ukraińców oraz Rusinów. W przeniesionych i zrekonstruowanych obiektach można podziwiać typowe meble, sprzęty domowe, tradycyjne narzędzia i dzieła sztuki ludowej. Poza chałupami mieszkalnymi na ekspozycję składają się wszelkiego rodzaju zabudowania gospodarcze: stodoły, chlewy, spichlerze, szopy, piwnice, studnie i inne mniejsze obiekty.

Uwagę przyciągają wiatrak oraz młyn wodny i tartak wodny. Dwa ostatnie rozlokowano wzdłuż potoku, który zapewnia warunki do prezentacji ich działania na oczach ciekawskich turystów.

Do obiektów sakralnych należy drewniany kościółek z Nowej Polanki z 1766 r. o bogato zdobionym wnętrzu.

Na terenie skansenu znajduje się amfiteatr, w którym co roku gromadzą się tysiące gości folklorystyczno-etnograficznego festiwalu kultury Rusinów i Ukraińców Słowacji.

Dużą popularnością cieszą się „Dni rzemiosł i tradycji ludowych”, którym towarzyszą pokazy tradycyjnej produkcji rzemieślniczej oraz przetwarzania wikliny, drewna, gliny, metali, przędzy i skór, wystawy owoców i warzyw, niekonkursowa prezentacja zwierząt domowych i drobiu (lubiana zwłaszcza przez najmłodszych) oraz wystawa uli i narzędzi pszczelarskich. Wrzesień w Svidniku to ulubiony miesiąc odbywają się tu wówczas mistrzostwa regionu w gotowaniu pierogów.

Atrakcje w okolicy: Muzeum Kultury Ukraińskiej, Muzeum Wojskowe, kościół św. Mikołaja – Bodružal, cerkiew św. Michała Archanioła – Ladomirová, cerkiew św. Michała Archanioła – Šemetkovce, cerkiew św. Paraskiewy – Dobroslava, cerkiew Opieki Bogurodzicy – Miroľa

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!