pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Kultury Ukraińskiej SNM, Svidník

Rusini od wielu lat słyną jako najserdeczniejsza mniejszość narodowa Słowacji. Więcej o ich dziejach i zwyczajach można się dowiedzieć w Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidníku, które archiwizuje ich historię, skupia twórczość artystyczną oraz przybliża kulturę i sztukę. czytaj więcej

Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidníku (do 1993 r. Muzeum Ukrainskoj Kultury) to najstarsze muzeum narodowościowe po słowackiej stronie Karpat. Misją jedynej specjalistycznej placówki tego typu jest dokumentowanie podstawowych etapów kulturalno-historycznego, politycznego i społecznego rozwoju Rusinów-Ukraińców na Słowacji od czasów najdawniejszych do współczesności.

Muzeum powstało w 1956 r. w mieście Preszów, a w 1964 r. przeniesiono jego siedzibę do Svidnika. W 2002 r. jeszcze jako Muzeum Kultury Ukraińsko-Rusińskiej włączono je do Słowackich Muzeów Narodowych (SNM). 1 stycznia 2007 r. zmieniono nazwę placówki na Muzeum Kultury Ukraińskiej.

Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidníku udostępnia kilka stałych ekspozycji: główna przybliża kulturalno-historyczny rozwój społeczności ukraińsko-rusińskiej na terenie Słowacji. Piękną florę i faunę karpacką przedstawia część „Człowiek i przyroda”, obejmująca okres od prehistorii przez feudalizm i kapitalizm aż do czasów współczesnych.

Barokowy pałac z XVIII w. to siedziba innej interesującej wystawy – galerii Dezyderego Milly’ego, która przedstawia rozwój sztuki ludowej i użytkowej Rusinów-Ukraińców od XVI w. do współczesności. Do najcenniejszych eksponatów należy zbiór zabytkowych ikon.

W plenerowej ekspozycji etnograficznej (skansenie) zwiedzający Muzeum Kultury Ukraińskiej mogą zapoznać się z najbardziej typowymi zabytkami architektury ludowej w tej części Słowacji. 

Atrakcje w okolicy: plenerowa ekspozycja etnograficzna, Muzeum Wojskowe, kościół św. Mikołaja – Bodružal, cerkiew św. Michała Archanioła – Ladomirová, cerkiew św. Michała Archanioła – Šemetkovce, cerkiew św. Paraskiewy – Dobroslava, cerkiew Opieki Bogurodzicy – Miroľa

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!