pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Sztuki Współczesnej A. Warhola, Medzilaborce

Andy Warhol, którego korzenie rodzinne sięgają malowniczej wsi Mikowa, w latach 60. ubiegłego wieku niczym Biały Królik zaprosił świat do popkulturowej Krainy Czarów. Jedno z dwóch muzeów poświęconych życiu i twórczości niezwykłego artysty mieści się w Medzilaborcach. czytaj więcej

Muzeum Sztuki Współczesnej A. Warhola w Medzilaborcach obejmuje kilka ekspozycji, które przedstawiają nie tylko życie i twórczość rewolucyjnego ojca pop-artu, ale także dzieła współczesnych artystów z kraju i zza granicy.

W części poświęconej życiu artysty znajduje się autentyczna koszulka, w której Warhol został ochrzczony. Do najcenniejszych eksponatów należy również akt, zgodnie z którym Warhol zrzekł się odziedziczonego mienia z domu rodzinnego. Wyjątkowe zbiory uzupełniają okulary słoneczne, aparat fotograficzny i legendarny magnetofon.

Czerwony Lenin kontra Mick Jagger

Główną część ekspozycji tworzy stała wystawa twórczości Warhola przedstawiająca wszystkie jego okresy twórczości, głównie w postaci sitodruków. Do najstarszych datowanych prac należą dwa sitodruki zup firmy Campbell z 1969 r. Na uwagę zasługuje także cykl przedstawiający 10 najbardziej znanych Żydów XX w. i cykl zatytułowany Ladies and Gentlemen.

Do najbardziej kontrowersyjnych udostępnionych prac należą sitodruki Sierp i młot oraz Czerwony Lenin. Zwiedzający mogą także spotkać się z frontmanem zespołu Rolling Stones Mickiem Jaggerem, aktorką Ingrid Bergman czy prezydentem Theodore Rooseveltem – oczywiście w wersji pop-art.

Więcej niż zwykłe muzeum

Muzeum Warhola to prężna instytucją muzealno-oświatowa prowadząca działalność w zakresie poradnictwa dotyczącego zagadnień edukacji muzealnej, teorii wytwarzania i możliwości zarządzania działaniami placówki. Placówka prowadzi także badania naukowe w dziedzinie teorii sztuki użytkowej i krytyki aktualnej sztuki wizualnej.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia