pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ekspozycja architektury ludowej (skansen), Humenné

Ogród renesansowego pałacu z 1610 r. w miasteczku Humenné zdobi ekspozycja architektury ludowej. Skansen, położony na malowniczym, zróżnicowanym terenie typowym dla Górnego Zemplina, przybliża budownictwo regionu wschodniokarpackiego. czytaj więcej

Zwiedzanie skansenu rozpoczyna się w chałupie zrębowej podzielonej na trzy pomieszczenia: pokój, sień i komorę. Chata, zbudowana przed I wojną światową w miejscowości Klenova, to typowy przykład gospodarstwa biednego rolnika.

Najstarszym budynkiem w muzeum jest drewniany kościółek z miejscowości Nová Sedlica. Belka stropowa nad wejściem do świątyni zdradza datę jej wybudowania – 1754. Co roku tysiące turystów podziwia nie tylko zachowaną bryłę, ale także zrekonstruowany ikonostas i ołtarz.

W skansenie w Humenném można również zwiedzić starą kuźnię, gdzie znajduje się palenisko z miechem kowalskim, kowadła, różnego rodzaju młoty, kleszcze i wybijaki, składające się na podstawowe wyposażenie warsztatu. Pod zadaszeniem podkuwano konie, a w pomieszczeniu produkowano podkowy i różne narzędzia rolnicze (pługi, brony, motyki).

W okolicy dawnych wsi przy zbiornikach wodnych znajdowały się młyny. W skansenie w Humenném udostępniono do zwiedzania dom mieszkalny z młynem pochodzący z miejscowości Vyšná Jablonka. Wśród wyposażenia izby mieszkalnej wyróżnia się przepiękna skrzynia posagowa, bogato zdobiona wzorami geometrycznymi. W młynie wzrok przyciąga wielki drewniany mechanizm z koszem zsypowym, jednym stałym i jednym poruszającym się kamieniem. Woda spadała z wysokości na łopatki młyńskiego koła i w ten sposób napędzała cały mechanizm.

Skansen w Humenném został otwarty latach 80. XX w.

Atrakcje w okolicy: wyhorlackie obserwatorium astronomiczne, Muzeum Wyhorlatu – kościół św. Bazylego Wielkiego – Hrabova Roztoka – pałac w Humenném

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia