pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny Zamku Kapušianskiego

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny Zamku Kapušianskiego można znaleźć w Rezerwacie Przyrody Kapušanský Hradný Vrch, którego niemal całą powierzchnię pokrywają gęste leśne porosty, kryjące rzadką sasankę i chronioną kłokoczkę południową. czytaj więcej

Rezerwat Przyrody Kapušiansky Hradný Vrch rozciąga się w katastrach wsi Kapušiany i Fulianka na powierzchni 18,1 hektara. Łączy się z bardziej na wschód położonym rezerwatem Fintické Svahy. Jest to andezytowe wzgórze zamkowe porośnięte ciepłolubnymi lasami i lasostepami.

Powstanie rezerwatu wiąże się z rozwojem tektonicznym, który przerodził się w okresie neogenu w intruzję (przenikanie magmy do skorupy ziemskiej) rozległych andezytów.

Prawie 100% chronionego terenu pokrywają lasy. Pod względem powierzchni najwięcej występuje tu lasów bukowych i jodłowo-bukowych. Roślinność na zboczach południowych jest podobna do występującej w Rezerwacie Fitnické Svahy. Na trawiastych zboczach pod ruinami Zamku Kapušianskiego turyści mogą podziwiać kosaciec bezlistny, a nawet sasankę. W pobliżu terenu zamku znajdują się rozległe porosty chronionej kłokoczki południowej.

Część rezerwatu przyrody stanowią ruiny Kapušianskiego Zamku.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia