pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny gotyckiego zamku Čičava

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny gotyckiego zamku Čičava leżą na prawym brzegu Ondawy, nad miejscowością Sedliská. Powstał on jako warownia obronna na szlaku handlowym do Polski. Po najazdach i kilkakrotnych pożarach pozostały mury z otworami okiennymi i drzwiowymi. czytaj więcej

Ruiny gotyckiego zamku Čičava leżą na prawym brzegu Ondawy, nad miejscowością Sedliská. Powstał on jako warownia obronna na szlaku handlowym do Polski. Po najazdach i kilkakrotnych pożarach pozostały mury z otworami okiennymi i drzwiowymi. 

 

Jak wynika ze źródeł historycznych, budowę zamku Čičava zainicjowali węgierscy królowie już w XII w. Pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z roku 1361, gdy król Zygmunt podarował go jako część państwa Čičava szlachcie z Rozhanoviec. Pierwotną i główną funkcją zamku była ochrona pogranicza. Jako rezydencja mieszkalna służył właścicielom tych terenów pałac w miejscowości Vranov.

Zamek Čičava był kilkakrotnie celem wypraw wojennych. Nie ominęły go armie Jana Zapolskiego czy Turków. Upadł w roku 1711, gdy po stłumieniu powstania Franciszka Rakoczego II splądrowało go wojsko królewskie.

Do naszych czasów przetrwały mury z detalami architektonicznymi otworów okiennych i drzwiowych. Zamek Čičava jest ważnym miejscem badań archeologicznych. Pod ziemią kryją się artefakty z epoki kamienia i brązu, czasów celtyckich, a także okresów późniejszych, od epoki żelaza aż po średniowiecze.

 

Lokalizacja:

miejscowość Sedliská, powiat Vranov nad Topľou, kraj preszowski

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia