pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny zamku Zbojnícky

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

W przeszłości zamek Zbojnícky nosił nazwę Sowar lub Soľnohrad. Zachowane ruiny to świadectwo historii i życia na terenie dzisiejszej miejscowości Ruská Nová Ves w powiecie preszowskim. czytaj więcej

Ruiny zamku znajdują się na skraju Gór Tokajsko-Slańskich, na północ od miejscowości Ruská Nová Ves. Do 1928 r. zdobił on stromą skałę nazywaną Zámek. Niektóre źródła datują jego powstanie na IX w. Wiadomo, że założono go w celu ochrony złóż soli w osadzie Solivar. Wsie Solivar i Soľná Baňa otrzymał Juraj Bokša z rodu Soos od króla Władysława IV wraz z pozwoleniem na budowę grodu. Ród Jurajów był jego właścicielem do roku 1670. W tym czasie warownia przetrwała kilka wojen i najazdów, przeprowadzono też jedną renowację. W roku 1715 gród opustoszał, a jego los przypieczętował sejm węgierski, który zdecydował o zburzeniu warowni. Podobno miało to zapobiec gromadzeniu się w tym miejscu zwolenników powstania przeciw Habsburgom. W zapisach historycznych zamek jest wzmiankowany pod nazwą Sowar.

Dziś można tu oglądać resztki umocnień zewnętrznych zamku górnego, ślady po rezydencji mieszkalnej, pozostałości okrągłej wieży zamku dolnego i fragment wieży na planie kwadratu. Niezapomniane wrażenia wywiera widok roztaczający się ze skalnego wzniesienia.

 

Lokalizacja:

miejscowość Ruská Nová Ves, powiat Preszów, kraj preszowski

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!