pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny zamku Šebeš

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny zamku Šebeš leżą ponad miejscowością Podhradík na wysokości 529 m n.p.m. Turystów przyciągają tu nie tylko wspomnienia dawnych czasów, ale także interesujące pamiątki archeologiczne i piękno słowackiej przyrody. czytaj więcej

Ruiny zamku Šebeš leżą ponad miejscowością Podhradík na wysokości 529 m n.p.m. Turystów przyciągają tu nie tylko wspomnienia dawnych czasów, ale także interesujące pamiątki archeologiczne i piękno słowackiej przyrody. 

 

Poprzednikami licznych kamiennych zamków istniejących na terenie Słowacji były drewniane grody. Dotyczy to także zamku Šebeš – jako pierwsza powstała w tym miejscu w XIII w. strażnica Havran, w której stacjonowali rycerze odziani w czarne płaszcze. Król Władysław podarował warownię miastu Koszyce. To jednak nie podobało się mieszkańcom Preszowa, którzy w XVI w. ją spalili. Ponieśli oni karę, ale zamek nigdy nie został odbudowany.

 

W skład kompleksu obronnego wchodziła charakterystyczna wieża z grubymi murami, a także rezydencja mieszkalna otoczona murami obronnymi. Dziś na zarośniętym skalnym ostrowie położonym na terenie Gór Tokajsko-Slańskich zachowały się tylko ruiny. Wzgórze zamkowe jest gęsto zarośnięte, a od strony wschodniej opada pionową ścianą.

 

Lokalizacja:

Miejscowość Podhradík, powiat Preszów, kraj preszowski, Góry Tokajsko-Slańskie

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!