pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Renesansowy zamek Strážky

Centrum historycznej wsi Strážky tworzą zamek, późnogotycki kościół św. Anny i greckokatolicka dzwonnica. Osada jako całość jest objęta ochroną jako cenny zabytek. czytaj więcej

Renesansowy zamek Strážky, klejnot architektury Spisza, został wzniesiony w XVI w. na rozkaz Gregora Horváth-Stansitha. Przez ponad 200 lat warownia była siedzibą rodu, który prowadził łacińską szkołę humanistyczną dla dzieci spiskiej szlachty. Znajdowała się tu jedna z najbogatszych bibliotek na Węgrzech.

 

Ekspozycje we wnętrzach prezentują historyczne zbiory mebli i wyposażenia wnętrz z okresu XVII-XIX w. na Słowacji. Zwiedzającym udostępniono m.in. dawną porcelanę, szkło, dywany i zegary.

 

Kolejną ekspozycją jest kolekcja portretów właścicieli zamku, ich krewnych i przyjaciół. Właściciele zamku wspierali sztukę portretową zamówieniami u miejscowych i zagranicznych malarzy. Swoje konterfekty w rodowej galerii ma większość przedstawicieli życia kulturowo-historycznego, politycznego i ekonomicznego dawnego Spisza.

 

Po śmierci ostatniej pani i mieszkanki zamku (baronowej M. Czóbel) w 1972 r. prawnym właścicielem zabytku stała się Słowacka Galeria Narodowa. Placówka we współpracy z miastem Biała Spiska i zamkiem Strážky corocznie na początku lata organizuje w przyległym parku angielskim festiwal teatralny Kaštieľne hry. Program imprezy obejmuje mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych – warsztaty rękodzieła, zabawy i popularne przejażdżki na kucykach.

 

W sezonie letnim (od 15 czerwca do 15 września) turyści mogą odpoczywać nie tylko w parku angielskim nad rzeką Poprad, ale także w restauracji na zamkowym dziedzińcu.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia