pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek we Fričovcach

W miejscowości Fričovce zachował się jeden z klejnotów renesansowej architektury na Słowacji. Poza zamkiem można tu zwiedzić park przyrodniczo-krajobrazowy ze starymi drzewami, objęty ochroną prawną ze względu na bogatą i rzadką florę.

czytaj więcej

Renesansowy zamek we Fričovcach na Pogórzu Šarišskim pochodzi z lat 1623-1630. Jest to dwutraktowa budowla na planie prostokąta z dwoma wieżami w narożnikach. Uwagę zwiedzających przykuwa sgraffitowa figuralna dekoracja attyki. Można tam odnaleźć 150 postaci mitologicznych (Mars, Wenus) i historycznych (król Władysław, król Maciej, sułtan Amurat, Jan Žižka, Eneasz, Brutus, cesarz Tytus) a także cnoty boskie (Wiara, Nadzieja, Miłość). Autorem dzieła jest Martin Waxmann.

 

Podczas niedawnego remontu na fasadzie z prawej strony wieży narożnej odsłonięto wykutą datę „1630” i zegar słoneczny.

 

Pierwsi właściciele i jednocześnie budowniczowie zamku, ród Berthótych, wznieśli go jako obronną siedzibę ze strzelnicami i fosą. Następnie warownia przeszła we władanie Ghillánych, którzy około roku 1840 przeprowadzili renowację i wzmocnili budowlę od wewnątrz. Mieszkali oni we Fričovcach aż do roku 1945, kiedy to zamek przeszedł na własność państwa. 

 

Oprócz wnętrz na uwagę zasługuje otaczający budowlę park przyrodniczo-krajobrazowy ze starymi drzewami. Dzięki szczególnie cennej florze objęto go ochroną prawną. Przeżycia estetyczne związane z podziwianiem okolicznej przyrody wzmocni spacer wokół jeziorka i stawów rybnych. 

 

Obecnie zabytek jest częściowo udostępniony zwiedzającym. Warto zajrzeć do restauracji w piwnicach lub zatrzymać się na noc, ponieważ część pomieszczeń zaadaptowano na cele hotelowe.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!