Wzniesiony w XIII w. zamek w Lubowli był miejscem spotkań koronowanych głów, ukrycia polskich klejnotów koronacyjnych i uwięzienia Maurycego Beniowskiego – szlachcica, podróżnika i króla Madagaskaru.
Najstarszą część kompleksu tworzy wieża i gotycki pałac. W XV w. wybudowano dwie kolejne wieże i bastion. Po pożarze w XVI w. wzniesiono renesansową rezydencję, a sto lat później kompleks powiększono o pałac barokowy i kaplicę.
Jak głosi legenda, pewien stary szlachcic z Lubowli zaprzedał duszę diabłu, aby na pobliskiej skale postawić własny gród. Nazajutrz we wskazanym miejscu pojawiła się warownia. Szlachcic, dręczony wyrzutami sumienia, postanowił wyspowiadać się z grzechu w niedalekim klasztorze. Diabeł jednak dowiedział się o tym i chciał zniszczyć gród, rzucając nań potężny głaz. Ale wtedy z klasztoru odezwał się dzwon, czart stracił swoją moc i wypuścił kamień, który do dnia dzisiejszego można oglądać na brzegu Popradu.
Z tarasu widokowego na szóstej kondygnacji gotyckiej wieży roztacza się fantastyczna panorama okolicy. Na dziedzińcu króluje lipa drobnolistna o obwodzie pnia wynoszącym 450 cm i wysokości 25 m. Wiek drzewa szacuje się na ponad 350 lat.
Oprócz malowniczej przyrody w okolicy można podziwiać historyczny obóz wojskowy. Przy bramie wejściowej stoi czynna kopia średniowiecznej katapulty o zasięgu strzału sięgającym 100 m. Koniecznie trzeba zajrzeć do pobliskiego muzeum architektury ludowej. Do jego najcenniejszych eksponatów skansenu należy wiejski kościółek z 1883 r.
Atrakcje w okolicy
Historyczny obóz wojskowy w Lubowli
Muzeum architektury ludowej – skansen w Lubowli