pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Mikołaja Biskupa we wsi Ruska Bystra

Drewniana cerkiew św. Mikołaja Biskupa w Ruskiej Bystrej została wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale nie tylko ona przyciąga turystów w te okolice. czytaj więcej

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Mikołaja Biskupa została zbudowana w 1730 r. na wzgórzu we wsi Ruska Bystra w powiecie Sobrance. Trójdzielna budowla zrębowa z dachem krytym gontem powstała z bali ze spoinami uszczelnionymi słomą. Bryła składa się z sześciokątnego prezbiterium, nawy i kruchty.

Wystrój w stylu barokowym i rokokowym pochodzi z początku XVIII w. Prezbiterium od nawy oddziela drewniany barokowy ikonostas. W środku konstrukcji znajdują się dwuskrzydłowe carskie wrota z bogato dekorowanymi skrzydłami, na których umieszczono sześć olejnych medalionów z postaciami czterech ewangelistów, wizerunkiem św. Mikołaja Biskupa, patrona kościoła, oraz sceną Zwiastowania.

Cennym elementem wyposażenia jest też ikona Ukrzyżowania.

Pewnym zaskoczeniem dla turystów jest strop z poziomych desek. Również płaski, pozbawiony ozdób dach nie przypomina świątyń obrządku wschodniego, ale przywodzi na myśl budowle świeckie. Wewnętrzny rząd gontu ma ścięty skraj w formie zębów.

W 2008 r. cerkiew św. Mikołaja Biskupa w Ruskiej Bystrej została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!