pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cerkiew św. Bazylego Wielkiego we wsi Krajné Čierno.

Cerkiew św. Bazylego Wielkiego we wsi Krajné Čierno służyła wiernym obrządku wschodniego od XVIII w. Na początku trzeciego tysiąclecia groziła jej rozbiórka, a dziś należy do popularnych atrakcji turystycznych. czytaj więcej

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Bazylego Wielkiego w powiecie Svidnik we wsi Krajné Čierno została zbudowana w 1730 r. jako filia parafii Ladomirová. Jej patron, św. Bazyli Wielki, należy do najważniejszych świętych Kościoła wschodniego. Świątynia uległa dużym zniszczeniom podczas II wojny światowej, podczas walk o Przełęcz Dukielską. W latach 1947-1948 przeprowadzono renowację zabytku.

Trójdzielna budowla zrębowa jest na zewnątrz pokryta gontem. Teren cerkiewny otacza drewniany płot z gontowym daszkiem. Plan bryły tworzą trzy kwadraty ułożone w jednej linii. Nawa ma ściany pokryte deskami. Oba pomieszczenia: nawa i prezbiterium są zwieńczone kopułami w kształcie ściętej iglicy. Na szczycie każdej z trzech wieżyczek osadzono trójramienny krzyż. Jeden z dzwonów na wieży został zawieszony już w roku 1876. Wieża nie jest pokryta gontem jak pozostałe części dachu, ale poziomo oszalowana deskami z drewna sosnowego.

Wnętrze zdobi czterorzędowy ikonostas, pochodzący z okresu budowy świątyni. Najcenniejszą ikoną jest Zdjęcie z Krzyża pochodzące z XVII w.

Na początku trzeciego tysiąclecia cerkwi św. Bazylego Wielkiego groziła rozbiórka, na szczęście udało się pozyskać środki na renowację, którą przeprowadzono w latach 2000-2004.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia