pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kościół św. Franciszka z Asyżu

Kościół św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Hervartov jest najstarszą i najlepiej zachowaną drewnianą świątynią na Słowacji. Przyciąga zwiedzających cennymi malowidłami naściennymi z XVII w., dzięki którym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. czytaj więcej

Rzymskokatolicki drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu został wybudowany w stylu gotyckim z czerwonego świerka pod koniec XV w. Zabytek stoi na niewielkim wzgórzu w centrum wsi Hervartov w powiecie bardiowskim. Świątynię otacza kamienny murek z daszkiem przywodzący na myśl niewielkie umocnienia.

Wnętrze składa z wielokątnego prezbiterium, nawy, zakrystii i kruchty przekształconej w babiniec. Bryłę wieńczy wieża-dzwonnica.

O ile wygląd zewnętrzny najstarszego drewnianego kościoła po słowackiej stronie Karpat nie zmienił się, wnętrze przeszło liczne modernizacje noszące ślady reformacji i rekatolizacji w stylu barokowym. Na bogate zdobienia ścian wewnętrznych składa się oryginalna kompozycja geometryczna, sceny z życia świętych i scenki moralizatorskie. W latach 70. XX w. odrestaurowano oryginalną polichromię z lat 1655 i 1805. Cennym elementem wyposażenia są także obrazy tablicowe.

We wnętrzu dominuje ołtarz św. Katarzyny, Matki Boskiej i św. Barbary, zrekonstruowany w drugiej połowie lat 90. XX w. Na uwagę zasługuje także późnogotycki obraz św. Franciszka z Asyżu, św. Krzysztofa i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Od 1968 r. kościół w słowackiej miejscowości z niemieckim rodowodem jest zabytkiem kultury narodowej. Wraz z innymi drewnianymi świątyniami z obszaru Karpat został w 2007 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Atrakcje w okolicy: Bardiów, kościół parafialny św. Idziego – Bardiów, Spisz, Zamek Spiski, kaplica Zapolskich, kościół św. Władysława, cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia