Rzymskokatolicki drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu został wybudowany w stylu gotyckim z czerwonego świerka pod koniec XV w. Zabytek stoi na niewielkim wzgórzu w centrum wsi Hervartov w powiecie bardiowskim. Świątynię otacza kamienny murek z daszkiem przywodzący na myśl niewielkie umocnienia.
Wnętrze składa z wielokątnego prezbiterium, nawy, zakrystii i kruchty przekształconej w babiniec. Bryłę wieńczy wieża-dzwonnica.
O ile wygląd zewnętrzny najstarszego drewnianego kościoła po słowackiej stronie Karpat nie zmienił się, wnętrze przeszło liczne modernizacje noszące ślady reformacji i rekatolizacji w stylu barokowym. Na bogate zdobienia ścian wewnętrznych składa się oryginalna kompozycja geometryczna, sceny z życia świętych i scenki moralizatorskie. W latach 70. XX w. odrestaurowano oryginalną polichromię z lat 1655 i 1805. Cennym elementem wyposażenia są także obrazy tablicowe.
We wnętrzu dominuje ołtarz św. Katarzyny, Matki Boskiej i św. Barbary, zrekonstruowany w drugiej połowie lat 90. XX w. Na uwagę zasługuje także późnogotycki obraz św. Franciszka z Asyżu, św. Krzysztofa i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Od 1968 r. kościół w słowackiej miejscowości z niemieckim rodowodem jest zabytkiem kultury narodowej. Wraz z innymi drewnianymi świątyniami z obszaru Karpat został w 2007 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Atrakcje w okolicy: Bardiów, kościół parafialny św. Idziego – Bardiów, Spisz, Zamek Spiski, kaplica Zapolskich, kościół św. Władysława, cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego