pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cerkiew św. Mikołaja, Bodružal

Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych świątyń na Słowacji, cerkiew św. Mikołaja w malowniczej wsi Bodružal, szczyci się oryginalnymi malowidłami ściennymi z końca XVIII w. i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. czytaj więcej

Greckokatolicka cerkiew św. Mikołaja, trzyczęściowy budynek zrębowy z bogato zdobionymi gontami dachowymi i trzema wieżami, została wzniesiona w 1658 r.

Zabytek, stanowiący część unikatowego zespołu sakralnego, stoi na wzniesieniu w centrum wsi Bodružal w powiecie Svidník. W skład kompleksu wchodzi również samodzielna dzwonnica, przyległy cmentarz, drewniane ogrodzenie oraz brama wejściowa osłonięta stożkowym daszkiem.

Bryła jest utrzymana w stylu typowym dla bizantyjskiej architektury sakralnej. Uwagę turystów przyciągają trzy wieże symbolizujące Trójcę św. W najwyższej umieszczono dzwony. Na początku I wojny światowej najmniejszy i największy dzwon zostały zarekwirowane na potrzeby wojska, ale w drugiej połowie lat 20. mieszkańcy wsi sfinansowali ich rekonstrukcję. Na najstarszym zachowanym dzwonie widnieje data – 1759. Teren cerkwi otacza zrębowe ogrodzenie – parkan osłonięty gontowym daszkiem, ułatwiający odnalezienie tego przepięknego miejsca.

W barokowym wnętrzu dominuje biel i złoto. Na północnej ścianie nawy przed ikonostasem znajduje się cenna odrestaurowana polichromia z drugiej połowy XVIII w., przedstawiające sceny biblijne – Apokalipsę (Sąd Ostateczny) i Ukrzyżowanie.

W latach 90. XX w. zabytek poddano gruntownej renowacji. Od 2008 r. cerkiew św. Mikołaja wraz z ośmioma innymi drewnianymi świątyniami figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego jako „Drewniane kościoły w słowackich Karpatach”.

Atrakcje w okolicy: kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego, kościół św. Franciszka z Asyżu

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia