pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kraina rozmaitości - Szczyrzyc

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

W Szczyrzycu, doświadczymy dwóch różnych światów: obiektu kultu religijnego splecionego z praktycznym rozwojem cywilizacji oraz zupełnie od niego odmiennej krainy wyobraźni powiązanej z tradycją i kulturą indiańską. czytaj więcej

Opactwa i klasztory cysterskie były w średniowieczu ważnymi ośrodkami kultywującymi kulturę, naukę, medycynę, wprowadzającymi postęp w rzemiośle i rolnictwie. W 1990 roku Rada Europy zadecydowała o powstaniu szlaku turystycznego łączącego dawne i obecne ośrodki cysterskie. Jedno z odgałęzień szlaku prowadzi przez Polskę.

W Szczyrzycu, z jednej strony, zwiedzać będziemy sanktuarium maryjne z obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej, z drugiej zaś ośrodek, w którym przez wieki zamieniano dzikie tereny w uprawne pola, regulowano biegi rzek, budowano mosty, a ponadto kształcono młodzież. W zespole zabudowań opactwa szczyrzyckiego wyróżniającym się obiektem jest murowany kościół z pierwszej połowy XVII w., uprzednio gotycki, przebudowany w XVIII i XIX wieku, wyposażony w barokowe wnętrza. W skład zespołu klasztornego wchodzi ponadto zabytkowy spichlerz murowany z XVII w.

Historia cystersów nierozerwalnie wiąże się z historią piwa produkowanego w klasztorach. Również w Szczyrzycu warzone było niskoprocentowe piwo w oparciu o specjalną recepturę. Czasy PRL-u nie sprzyjały tej działalności, toteż browar podupadł, aż wreszcie został zamknięty. Ostatnie lata niosą nadzieję na powrót do tradycji, jest więc perspektywa , że piwo cystersów znów powróci do rąk smakoszy tego napoju.

Opactwo szczyrzyckie zostało odznaczone Krzyżem Virtuti Militari za szczególne męstwo w czasie II wojny światowej. Muzeum Klasztorne pomoże nam w poznaniu tych tradycji.

Strony powiązane:

Szczegóły zwiedzania na:

http://www.szczyrzyc.cystersi.pl/index.php?menu=historia&temat=muzeumgodziny

We wsi Krzesławice, na samotnym głazie, można zobaczyć slad legendarnego diabła, który chciał przeszkodzić w budowie klasztoru.. Podobno jest w nim odciśnięte czarcie kopyto, a jego oficjalna nazwa to Diabli Kamień (jest to ławica piaskowca ciężkowickiego mająca postać grzędy skalnej o długości55 m, szerokości 12 m i wysokości 17-20 m).

Po tej poważnej dawce historii, architektury, tradycji i legend pora na zupełną odmianę. Wioska Indiańska w Szczyrzycu gwarantuje znakomitą zabawę edukacyjną. Warsztaty rękodzieła (nauka wykonywania indiańskich amuletów), warsztaty muzyczne (prezentacja instrumentów etnicznych z różnych stron świata: indiański bęben, aborygeńskie didgeridoo, afrykańskie bębny, patyki deszczowe, dzwonki tybetańskie i wiele innych, nauka indiańskiej pieśni), to tylko niektóre atrakcje.

Kto z nas nie lubi bawić się w Indian? Znajdziemy tu między innymi: naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, zdolny pomieścić nawet 50 osób, szałas pary (indiańską saunę), warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry. Zobaczymy też wojownika palącego świętą fajkę i dowiemy się, jak kobiety wyprawiały skóry.

Strony powiązane:

Szczegóły zwiedzania na: http://www.wioskaindianska.pl/index.html

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia