pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Miasto dzieci świata - Rabka Zdrój

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Rabka Zdrój to tradycyjny kurort dziecięcy. Jego walory lecznicze, kulturalne i rozrywkowe stwarzają szczególne warunki do budowania więzi międzypokoleniowych. czytaj więcej

Najbardziej dostępnym miejscem kuracji w Rabce jest Park Zdrojowy, zajmujący powierzchnię 30 ha, należący do największych parków na terenie Małopolski. Koniecznie powinniśmy odwiedzić tutaj tężnię solankową oraz pijalnię wód.

Tężnia rabczańska jest obiektem leczniczym - inhalatorium na wolnym powietrzu. Działanie jej oparte zostało na obiegu 1,87% solanki, która dostarczana jest z pobliskiego odwiertu „Helena” o głębokości 440 m. Pod wpływem wiatru i słońca solanka intensywnie paruje, tworząc bogaty mikroklimat, który działa podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Spacerując wokół kolumny tężni, wdychamy minerały i mi­kroelementy znajdujące się w solance, które przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniają niedobór mikroelementów w naszym organizmie i przyczyniają się do wzrostu jego odpor­ności. Cząsteczki aerozolu mają również działanie bakteriobójcze, wobec tego działają korzystnie przy przew­lekłych infekcjach. Inhalacje szczególnie polecane są mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich.

Strony powiązane:

Szczegóły korzystania z tężni na: http://www.rabka.pl/index.php?dzial=16&dok=167

Obok Parku Zdrojowego zbudowano Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”. Znajdziemy w nim nie tylko karuzele, tor minimotocykli, Kolejkę Safari, poduchę do skakania, koło młyńskie, z którego można oglądać piękne widoki, pałac wampirów, strzelnice, zamek Azteków, ale także jedyne w świecie Muzeum Orderu Uśmiechu, w którym prezentowane są publikacje, zdjęcia związane z jego historią oraz tablice z nazwiskami Kawalerów Orderu. Mali kuracjusze, leczący tutaj choroby dróg oddechowych, alergie i cukrzycę dziecięcą, co roku przyznają jedyne na świecie odznaczenie – Order Uśmiechu – przeznaczony dla dorosłego, którego działalność przyniosła dzieciom najwięcej radości. Niezwykłe jest także Muzeum Rekordów i Osobliwości, będące siedzibą Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Na fotografiach prezentowane są historie niezwykłych rekordów, znajdują się tam również rekordowe przedmioty, między innymi najmniejszy rower, największy but na wysokim obcasie, największy długopis, najmniejszy plecaczek i wiele innych.

Strony powiązane:

Szczegóły wstępu do parku na: http://www.rabkoland.pl/main/index.html

Po tym zastrzyku rozrywki warto skorzystać z lokalnej oferty ścieżek edukacyjnych. W samej Rabce znajdziemy Leśną Ścieżkę Edukacyjną - znakomite miejsce na lekcje przyrody dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na terenie pobliskiego Gorczańskiego Parku Narodowego wytyczono 8 ścieżek edukacyjnych prowadzących przez ekosystemy charakterystyczne dla całych Gorców. Na początku każdej ścieżki znajduje się tablica z ogólną informacją o tematyce, długości, liczbie przystanków, stopniu trudności oraz mapą obrazującą jej przebieg.

Strony powiązane:

Szczegóły opis ścieżek na: http://www.rabka.pl/index.php?dzial=16&dok=100

Jeden z dni spędzonych w dziecięcym uzdrowisku warto rozpocząć kulturalną rozrywką, widowiskiem w Teatrze Lalek Rabcio. Jego spektakle zachwycają nie tylko koneserów, ale wszystkich małych i większych kuracjuszy już od przeszło 60 lat. Widowiska odbywają się przedpołudniem, niemal co drugi dzień.

Strony powiązane:

Szczegóły repertuaru na: http://www.rabcio.region-rabka.pl/

W Chabówce, oddalonej o 2 kilometry od Rabki, na terenie dawnej parowozowni, działa Skansen Taboru Kolejowego dysponujący najliczniejszą i najciekawszą, pod względem różnorodności, kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Wielką atrakcją skansenu są przejażdżki pociągami retro, atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Można także zatrzymać się tu na nocleg.

Strony powiązane:

Szczegóły ekspozycji i zwiedzania na: http://www.skansen.hg.pl/

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!