pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rafting górską rzeką czy spływ flisackimi tratwami? - Przełom Dunajca

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Dunajec ofiarowuje nam jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie, a również pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Spływ jego wodami jest atrakcją polecaną każdemu, bez względu na wiek czy warunki fizyczne, zwłaszcza, że każdy może dopasować do siebie jego formę. czytaj więcej

Powstanie przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Podanie to ma swój poetycki zapis:

Drzewiej tu u nas inaczej bywało
Gdzie dziś doliny, tam jezioro stało
Po Gorzec tylko zbierała miód pszczoła
A Tatry Dunaj oblewał dookoła
Gdzie dziś Orawa i Dunajec płynie
Morska się ryba pławiła w głębinie
Na widok jeziora – Dunajca

zdumiał się król Chrobry Bolesław

stanąwszy z drużyną na szczycie Gorca

Patrzy na Tatry oddzielone wodą i myśli:
Jakoż tu łamać skały, co Bóg stworzył
I spuszczać Dunaj nieprzejrzany okiem
Więc do czekana król sam się przyłożył
Ciął! Przeciął skałę, a łomem szerokim
Zbiegły się wody aż po Tatrów krajec
I opadł Dunaj, a ostał Dunajec
Król przecinając Pieniny

strudził się bardzo i mówił:

będzie tu głodno, chłodno ale swobodno.

Strony powiązane:

Cytowany wiersz, jak również inne lokalne podania, można znaleźć na:

http://www.flisacy.com.pl/page,43

Dunajec, przepływając przez Pieniny, tworzy kręty, skalisty wąwóz o długości około 9 kilometrów. Wąwóz otoczony jest kilkusetmetrowymi ścianami, których wapienne urwiska przepięknie komponują się z porastającymi je lasami. Unikalny krajobraz tego zakątka przyciąga corocznie nad Dunajec rzesze turystów z całego świata, a spływ Przełomem Dunajca jest bez wątpienia największą atrakcją turystyczną Pienin.

Najbardziej rozpowszechniona forma pokonania trasy rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach. Trasa spływu ma dwie przystanie docelowe: Szczawnicę lub Krościenko. Wariant Sromowce Kąty - Szczawnica liczy 18 kilometrów i jego przepłynięcie zajmuje około 2.15 godziny. Trasa do Krościenka jest dłuższa o 5 kilometrów i jej pokonanie zajmuje 2.45 godziny. Jest to jedna z najstarszych imprez turystycznych Europy.

Początki spływu nie są znane. Przypuszcza się jednak, że spływano Dunajcem już kilka wieków temu, o czym świadczy sposób budowania tratw i technika spływu. Tratwa spływowa składa się z pięciu związanych razem czółen. Każde czółno ma długość 5,75 m i szerokość 45 cm. Przed laty czółna wykonywane były z wydrążonego pnia drzewa, obecnie są budowane z desek. Tratwa zabiera 10 pasażerów, a prowadzi ją dwóch flisaków - majster na dziobie i pomocnik na rufie. Sterują oni tratwą przy pomocy żerdek zwanych spryszkami.

Ubiorem flisaków jest regionalny strój górali pienińskich, którego wyróżnikiem, wśród innych strojów góralskich, jest bogato wyszywana błękitna kamizelka.

Strony powiązane:

Cenę spływu i informacje praktyczne znajdziemy na: http://www.flisacy.com.pl/page,16

Rafting jest alternatywą dla spływu łodziami flisackimi. na Dunajcu. Grupka musi liczyć minimum 4 osoby (właśnie tyle jest potrzebne, aby bezpiecznie sterować pontonem). Trasa familijna jest łatwa, jej pokonanie wymaga 2,5 - 3 godz. Stanowi doskonały początek wodnej przygody, która może się rozwinąć na całe życie. Trasa przeznaczona jest dla każdego, ale szczególnie polecana całym rodzinom, mogą w niej uczestniczyć dzieci od lat 10. Dla osób pragnących spróbować czegoś bardziej ekscytującego organizowane są spływy kajakowe.

Strony powiązane:

Ofertę raftingu i spływu kajakowego znajdziemy na stronie:

http://www.retendo.com.pl/oferta/rafting_indyw.htm

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia