pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Spiskie rezerwaty - Przełom Białki pod Krempachami

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Przełom Białki to nie tylko malowniczy rezerwat przyrody z kamienistą plażą pomiędzy skałami i doskonałe miejsce wspinaczkowe, ale także raj dla archeologów, którzy odkryli tu ślady człowieka neandertalskiego i najstarszy bumerang na świecie. czytaj więcej

Przed wiekami jeden wielki masyw skalny przecięła rzeka, która dzisiaj toczy swe wody pomiędzy dwiema malowniczymi skałami: Kramnicą i Obłazową. Białka jest dzisiaj jedną z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce. Podczas upałów daje ochłodę, a jej kamienie są wykorzystywane jako plaża. Jest ona tylko jednym z powodów, by odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Z wierzchołka sąsiadujących skał: Kramnicy i Obłazowej roztacza się imponujący widok na całą okolicę - od Jeziora Czorsztyńskiego po Tatry. Można zaobserwować tam wyczyny wspinaczy skałkowych, którzy zainstalowali tu 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Jeżeli nasza rodzina uprawia tę formę rekreacji, wspinaczka w tym miejscu będzie niezwykłą przygodą. Umiejętności muszą jednak być spore, gdyż większość tras posiada wysoki stopień trudności. Z tego powodu nie jest to miejsce polecane początkującym wspinaczom, chyba że do obserwacji poczynań innych osób.

Strony powiązane:

Szczegółowe informacje i topo regionu na:http://www.go4adventure.pl/pages/posts/kramnica-i-oblazowa-nowa-biala-podhale-malopolskie-ndash-opis-rejonu-topo-93.php

Rezerwat utworzono ze względu na wielkie walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowe tego miejsca. Występuje tutaj reliktowa roślinność naskalna i zabytki archeologiczne. W Jaskini Obłazowej, która ma długość 9 m. odkryto najstarsze ślady człowieka w Pieninach, nawet sprzed 40 tys. lat. W jaskini znaleziono m.in. dobrze zachowany, pochodzący sprzed 30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta, najstarszy bumerang na świecie. Odkryto tu także szczątki zwierząt z owego okresu, m.in.: nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej. Wejście do jaskini dla turystów jest, niestety, zamknięte. Jednak dookoła niej możemy podziwiać bardzo ciekawą florę z dużym udziałem roślin typowo górskich, które przyniesione zostały z Tatr przez wody Białki. Ponadto na szczycie Obłazowej odkryto ślady słowiańskich ognisk sobótkowych.

Strony powiązane:

Więcej na temat najstarszego bumerangu na świecie na:

http://test-naukawpolsce.pap.pl/en/news/news,15687,bumerang-z-polski---najstarszy-na-swiecie.html

Wyjątkowy urok krajobrazu przełomu Białki przyciąga tu filmowców. Na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów: „Janosik”, „Trzecia granica”, „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Na terenie Spisza znajdują się jeszcze dwa rezerwaty przyrody: Niebieska Dolina oraz Zielone Skałki. Pierwszy z nich - Niebieska Dolina - jest rezerwatem leśnym o dominującym środowisku lasów górskich. Został utworzony w celu ochrony rosnącej tu buczyny karpackiej. Zajmuje powierzchnię 22,03 ha, a położony jest na terenie niedalekiej wsi Łapsze Niżne.

Drugi spiski rezerwat - Zielone Skałki (znany również jako Zielone Skały) – jest pasmem wapiennych skał położonych powyżej Zbiornika Czorsztyńskiego a poniżej głównego grzbietu Pienin Spiskich, na obszarze miejscowości Niedzica-Zamek i Falsztyn. Pasmo ma długość około 2 km. W najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 616 m n.p.m. Wyróżnia się w nim kilkanaście skał, większe z nich posiadają indywidualne nazwy, na przykład: Pieronka, Rybiarka, Ślusarska Skała, Walantowa. Pomiędzy skałami występują niewielkie dolinki i miniaturowe łąki. Zielone Skały opadają do Jeziora Czorsztyńskiego stromymi urwiskami o wysokości 80–100 metrów (Rybiarka ma pionową ścianę o stumetrowej wysokości). Po napełnieniu wodą Zbiornika Czorsztyńskiego podnóża Zielonych Skał zostały zalane wodą i obecnie wschodnia część skał tworzy na zbiorniku półwysep.

Zielone Skałki są bardzo cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Występują tutaj rzadkie gatunki roślin. Tereny te były także jedyną ostoją żbika w Pieninach. Tylko ta część Pienin Spiskich włączona została w obszar Pienińskiego Parku Narodowego i stanowi enklawę parku po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego. Obszar ten nie jest udostępniony turystycznie, jednak brzegami półwyspu, wzdłuż granicy obszaru chronionego, prowadzi gruntowa droga i szlak rowerowy.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!