pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

O dwóch zamkach spoglądających ku sobie przez wody Dunajca - Czorsztyn i Niedzica

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Czorsztyn i Niedzica należą do ciągu średniowiecznych zamków rycerskich strzegących szlaku handlowego na Węgry. Pierwszy z nich stanowił część systemu fortyfikacyjnego państwa polskiego, chroniąc granice i stołeczny Kraków. Drugi był węgierską strażnicą na granicy z Polską. czytaj więcej

Chcesz zwiedzić zamek w Niedzicy i Czorsztynie? Najlepiej zrobić to na rowerze, obierając za bazę wypadową Kacwin. Trasa ograniczy się bowiem do przebycia 5 km do zamku w Niedzicy i powrotu do bazy w Kacwinie.

W Niedzicy, na zamku z XIV wieku poszukamy ukrytego skarbu. O tajemnicy jego istnienia informuje nas odnalezione zaraz po II wojnie światowej inkaskie kipu, czyli zapis informacji pismem węzełkowym. Jeżeli nie odnajdziemy skarbu, to może ukaże się nam duch Białej Damy, mieszkanki zamczyska, utopionej w studni przez złego męża. Nie bez powodu przecież zamek wielokrotnie występował w filmach, takich jak: „Janosik”, „Wakacje z duchami” czy „Zemsta” (wg Fredry). Kryje on w sobie tajemnice i magię zamkniętej w murach historii.

Atutem zamku jest piękne położenie na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Podczas gdy otoczenie zamku zostało znacznie zmienione w latach 80. XX w. z powodu budowy potężnej zapory na Dunajcu, sam zamek zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratowa wieżą, to zamek górny. Składa się on, oprócz wieży, z kaplicy (widać resztki polichromii), niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy, a posiadała ona połączenie pod wodami Dunajca z zamkiem w Czorsztynie. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym podobno więziony był Janosik. (jeszcze dziś można tam zobaczyć dyby). Z dwóch tarasów widokowych rozciąga się wspaniały widok na okolice: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry. Do zwiedzania udostępniony jest także spichlerz ze sztuką ludową Spisza.

Strony powiązane:

Więcej legend i ciekawostek o zamku oraz szczegóły zwiedzania na:

http://zamki.res.pl/niedzica.htm

Kończąc zwiedzanie zamku w Niedzicy możemy skierować nasze oczy ku uciesze, jaką oferują widoki ruin zamku królewskiego w Czorsztynie. Podróż na zamek można odbyć statkiem wykonującym pętlę po Jeziorze Czorsztyńskim.

Strony powiązane:

Szczegóły rejsu na:

http://www.jezioroczorsztynskie.com/miedzyzamkami.html

Czorsztyn, jako zamek leżący na granicy, był wielokrotnie miejscem ważnych wydarzeń historycznych oraz pobytów władców, poselstw i rycerstwa podążających na Węgry i z powrotem. Wielokrotnie przebywał tu król Kazimierz Wielki, dwa razy gościł król Władysław Jagiełło, a królewna Jadwiga Andegaweńska w 1384 r. zatrzymała się tutaj w drodze po polską koronę. Tutaj miała zostać zwrócona pożyczka w wysokości 370 000 kop groszy praskich, jakiej udzielił król Władysław Jagiełło Zygmuntowi Luksemburskiemu w zamian za Spisz (do zwrotu nigdy nie doszło). W Czorsztynie król Władysław Warneńczyk pożegnał się z matką Zofią i bratem Kazimierzem podczas wyprawy przeciw Turkom. W 1655 król Jan Kazimierz przekazał tu Jerzemu Lubomirskiemu skarb koronny, archiwum państwowe i insygnia koronacyjne, w tym dwie korony: moskiewską i szwedzką (połowę Litwy zajmowała wówczas Moskwa a prawie cała Polska poddana była Szwedom). Lubomirski zabezpieczył wszystko w swej warowni w Lubowli na Spiszu (dziś Stara Lubovna na Słowacji).

Strony powiązane:

Więcej legend i ciekawostek o zamku oraz szczegóły zwiedzania na:

http://zamki.res.pl/czorsztyn.htm

Przy okazji pobytu na zamku warto zajrzeć do osady turystycznej Czorsztyn, zwanej także skansenem czorsztyńskim. Składa się ona z dziewięciu zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianymi lamusami nad nimi. Jest to unikalny kompleks obiektów z dawnych miejscowości: Maniowy, Kluszkowce i Czorsztyn, pochodzących z XIX i początku XX wieku, przeniesionych przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego. Zostały one odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora – na półwyspie Stylchen. W dawnej zagrodzie Jana Królczyka, czynne jest muzeum regionalne.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia