pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Odkrywamy talenty - Mszana Górna

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Możesz wszystko. Jeżeli jeszcze o tym nie wiesz – spróbuj. Od wspinaczki - do jazdy konnej, czyli przygoda na świeżym powietrzu. Rekreacja ruchowa to wypoczynek pełen przeżyć i radości, bezpieczne poznawanie własnych możliwości, a także nowy styl życia. czytaj więcej

Mszana Górna to duża letniskowa wieś położona na północnym przedpolu Gorców, wzdłuż środkowego biegu rzeki Mszanki, nad którą tworzy siedmiokilometrowy łańcuch osiedli. We wsi do dzisiaj istnieje znaczna liczba zabytkowych zagród zagórzańskich. Wspaniałe walory widokowe, cisza, spokój, czyste powietrze decydują o tym, że region ten jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Można tu uprawiać sporty letnie i zimowe, zbierać owoce leśne (grzyby, jagody, dzikie maliny, jeżyny, poziomki), łowić ryby (pstrągi i lipienie).

Wielką atrakcję wsi stanowią krajobrazowe wycieczki rowerowe, gdyż po obu stronach zabudowań otaczają ją pasma niewysokich wzniesień 700-800 m n.p.m., niezalesionych, odkrywających przed cyklistami panoramy Gorców i Beskidu Wyspowego. W sąsiednim miasteczku - w Mszanie Dolnej - w centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Orkana i Piłsudskiego, znajduje się wielka mapa, szczegółowo informująca o przebiegu dwunastu lokalnych, oznakowanych tras rowerowych (w tym czterech górskich i ośmiu asfaltowych). Łącznie trasy liczą około 200 kilometrów. Dla poszczególnych tras zaznaczono na mapie atrakcyjne punkty widokowe. Oznakowanie tras w terenie, to czerwony rower na białym tle.

Strony powiązane:

Szczegóły tras na:

http://www.mszana.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=545&menu_id=381&menu_art_id=545&page=-1

Jeszcze większe walory emocjonalne i krajobrazowe ma przemierzanie wzniesień w siodle przyjaznego wierzchowca. Takie krótsze i dłuższe rajdy konne po Gorcach i Beskidzie Wyspowym (z przewodnikiem lub bez) proponuje ośrodek jeździecki Apacz w Mszanie Górnej. Wędrówka malowniczymi szlakami na grzbiecie konia, pokonywanie nierówności terenu, licznych potoków i leżących drzew jest niezwykłą przygodą, przy tym bezpieczną, gdy jest profesjonalnie zorganizowana. Tempo i długość tras rajdu zawsze jest dostosowana do umiejętności jeźdźców.

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze wprawnymi jeźdźcami, wówczas pierwszym etapem jest jazda pod czujnym okiem instruktora, który prowadzi konia na lonży, dzięki czemu adept hippiki czuje się bezpiecznie i swobodnie. Lekcje te mają na celu wyćwiczenie równowagi i swobodnego dosiadu oraz zdobycie podstawowych umiejętności umożliwiających kierowanie koniem. Drugi etap, to jazda na ujeżdżalni, w trakcie której uczymy się samodzielnego panowania nad koniem, a następnie doskonalimy nasze umiejętności. Treningi maneżowe przygotowują również do jazdy w terenie. Dla dzieci, jeszcze zbyt małych na samodzielną jazdę, szczególnie polecana jest forma kontaktu z koniem prowadzonym za uzdę.

Ta forma rekreacji ruchowej wymusza pracę wszystkich partii mięśni oraz kształtuje prawidłową sylwetkę. Poprawia się wydolność organizmu, krążenie, oddychanie, perystaltyka i przemiana materii. Koń wyzwala emocje - od strachu po miłość. Uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. To wspaniały sposób na prawidłową postawę ciała i ducha. Dzieci, zachwycone przebywaniem z koniem, bardzo chętnie angażują się w ćwiczenia korekcyjne likwidujące wady postawy.

Praca z koniem, zwana hipoterapią, jest jedną z metod rehabilitacji, mającą na celu usprawnianie i przywracanie zdrowia osobom z dysfunkcjami narządu ruchu, jak i niepełnosprawnym intelektualnie. Pozwala ona również wyeliminować dysfunkcje powstałe w wyniku przebytych chorób i odniesionych urazów. Jest też wspaniałą formą terapii dla ludzi (głównie dzieci) mających problem z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie czy w grupie rówieśniczej.

Strony powiązane:

Szczegóły hipoterapii i jazdy konnej na: http://www.konie-apacz.pl/oferta/

Podobne walory niesie z sobą rodzinne uprawianie wspinaczki. To modelowa forma rekreacji na wolnym powietrzu. Każde dziecko, zanim nauczy się chodzić, swoje pierwsze kroki stawia w pionie, wdrapując się na ramę łóżeczka, szafę, czy ręce mamy. Dzieci uwielbiają się wspinać, a naszą rolą jest przekształcenie tej przyjemności w bezpieczną pasję. Interesująco i różnorodnie prowadzone zajęcia wspinaczkowe rozbudzają potrzebę ruchu i regularnego uprawiania rekreacji niezależnie od wieku. Wspinanie to naturalne zachowanie ruchowo-zabawowe każdego dziecka, dla dorosłych równie atrakcyjne, gdyż nie zamyka się jak większość sportów w kilku czy kilkunastu ruchach, lecz gwarantuje wszechstronny rozwój psychofizyczny.

Wspinanie to obcowanie z naturą, z jej zmiennością, niepowtarzalnym pięknem, ulotnością chwili. Właśnie dzięki temu niesie w sobie pierwiastek odkrywczy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę oczywisty fakt, że każdy z nas jest inny, to kombinacja tych dwóch
elementów doprowadzi nas do wniosku, że nie ma jednej słusznej metody (techniki) zdobycia góry czy pokonania ściany, każdy musi sobie sam tę metodę odnaleźć, wypracować i zastosować. Wspinanie uczy też dwóch bardzo ważnych w życiu zasad: partnerstwa i odpowiedzialności. Bez nich nie ma mowy o zaufaniu, którym musimy obdarzyć naszego partnera, odrywając się od ziemi, bo to w jego rękach jest lina, która daje nam bezpieczeństwo. Lina więc nie jest tylko fizycznym połączeniem dwojga wspinających się osób, ale zarazem symbolem zaufania i odpowiedzialności. Od pierwszych chwil wspinaczkowej edukacji wpajane są te zasady i bardzo szybko stają się one częścią każdego członka wspinaczkowej rodziny. Dlaczego nie miałyby pomóc nam w budowaniu naszych własnych rodzinnych relacji?

Nie ma żadnych ograniczeń, zarówno formalnych jak i zdrowotnych, by dziecko,
już nawet trzy letnie, mogło się wspinać. Jest to aktywność bardzo wszechstronnie
angażująca wszystkie partie mięśni, wymagająca kontroli równowagi oraz, co
ważne, świadomego wysiłku umysłowego do planowania kolejnych ruchów w zmiennym terenie. Niezwykła wręcz różnorodność układów ciała i pozycji wspinaczkowych, wymagająca określonej koordynacji pracy mięśni, została zauważona przez fizykoterapeutów i rehabilitantów. Dlatego też elementy wspinaczki wykorzystywane są chętnie w rehabilitacji powypadkowej i polecane są osobom w każdym wieku. Pracują bowiem nie tylko mięśnie, ale również wymagane jest aktywne zaangażowanie umysłu i dodatkowo kontrola emocji.

W Mszanie Górnej nie znajdziemy skał, dzięki czemu wyeliminujemy typowe zagrożenia związane ze wspinaczką, pozostawiając wszelkie jej zalety. Do naszych działań wykorzystamy drzewa, rzekę i liny. Takie bezpieczne zabawy linowe będą odbywały się pod czujnym okiem wprawnych instruktorów.

Strony powiązane:

Szczegóły na:

http://www.szkolagorska.eu/mozesz-wszystko/mobilna-8-metrowa-sciana-wspinaczkowa/

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!