pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Koci zakątek przy słowackiej granicy - Kacwin

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Tę jedną z najpiękniejszych wsi polskiego Spisza warto uczynić miejscem dłuższego pobytu – zatrzymać się tu na weekend, a nawet cały tydzień, czyniąc z niej bazę wypadową do okolicznych atrakcji, by wieczorem zatopić się w ciszy i spokoju, jakie trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. czytaj więcej

Kacwin to wieś w kształcie wrzeciona, z urokliwymi uliczkami, mającymi swoje nazwy, przytulona do narożnika gra­nicy polsko-słowackiej. Położona jest na wysokości 550-590 m n.p.m. w szerokiej, malowniczej dolinie, nad potokiem Kacwinianka, płynącym przez nią meandrami, rzeźbiącym w podłożu kanion. W kilku miejscach Kacwinianka tworzy ciekawe wodospady, opadające z piaskowych płyt. Jeden z trzech wodospadów, uznawanych za spiskie cuda natury, można spotkać na samej granicy państwa a pozostałe dwa we wsi. Wodospad Mynarzka Bania jest prawdopodobnie największym wodospadem na Podhalu - liczy ok. 5 metrów. Znajdziemy go w samym centrum wsi, nieopodal kościoła.

Nazwa miejscowości Kacwin wywodzi się od niemieckiego Katzwinkel, co oznacza Koci Zakątek. Nieopodal wsi znajduje się wzgórze, które kacwinianie nazywają Koci Zomek, a leniwie snujące się po całej okolicy koty zdają się potwierdzać relaksujący wymiar tego zacisza.

Kacwin jest jedną z najstarszych miejscowości na Spiszu, wymienianą w dokumentach historycznych już w 1320 r. Można tu obejrzeć niezwykłą osobliwość, jedyne w Polsce sypańce - niewielkie spichlerze, w których przechowywano głównie zboże. Zbudowane były z drewnianych belek, a z zewnątrz nakładano na nie grubą warstwę ziemi, dzięki czemu, nawet podczas upałów, utrzymywał się w nich chłód. Sypaniec nakrywał dwuspadowy daszek, który w razie pożaru można było szybko zrzucić, natomiast glina, szczelnie okrywająca spichlerz, chroniła jego zawartość przed ogniem. Pomysłowość tego typu budowli jest godna podziwu. Jeszcze przed kilkoma laty w Kacwinie znajdowało się wiele sypańców, dziś pozostało ich już zaledwie kilka.

Dla turystów i osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny atrakcją godną uwagi jest wycieczka na Krzyżową Górę (767m n.p.m.) podczas której można znaleźć się pomiędzy wi­docznymi stamtąd trzema pasmami wzniesień: Pieninami (z wyróżniającymi się Trzema Koronami), Gorcami i Tatrami Bielskimi.

Z Kacwina można skomponować wiele atrakcyjnych wycieczek rowerowych. Można po prostu pojechać do Niedzicy, na Zamek i nad Jezioro Czorsztyńskie albo w drugim kierunku, na Słowację, przyjmując kierunek Wielka Frankowa, Osturnia. To tylko 5 km, a panoramy górskie na zawsze pozostaną w pamięci.

Wyjątkowo godna polecenia jest trasa o nazwie: Mała Pętla Zamagurza. Jej długość to 48 km, czyli 5-6 godzin. Przebieg wycieczki: Kacwin - wzdłuż potoku Kacwinianka do przejścia granicznego Kacwin - Wielka Frankowa - Osturnia - Zdziarska Przełęcz - Podspady - przejście graniczne Podspady - Jurgów - polana Podokólne, z kompleksem zabytkowych szałasów - Rzepińska - Przełęcz nad Łapszanką (piękne panoramy) - Łapszanka - Łapsze Wyżne - Łapsze Niżne - Niedzica - Kacwin.

Również interesująca jest druga trasa, nazwana: Spisz - grzbiet Pienin Spiskich. Pętla biegnie przez Spisz, okrąża grzbiet Pienin Spiskich – Hombarków. Wycieczka dostępna jest dla każdego roweru. Trasa wiedzie drogami asfaltowymi, a jej długość to ok. 40 km. Czas wycieczki 4-5 godz. Przebieg trasy: Kacwin - Niedzica - Łapsze Niżne – most na Białce – przełom Białki – Krempachy – Frydman (skrzyżowanie) – Zamek Niedzicki (jezioro Czorsztyńskie) - Niedzica – Kacwin. W jej trakcie koniecznie trzeba zaplanować pobyt w rezerwacie Przełom Białki pod Krempachami. Warto także odwiedzić rezerwat Niebieska Dolina w Łapszach Niżnych. (Punkt szlaku: Przełom Białki pod Krempachami)

Jeżeli pętlę zmniejszymy: Kacwin – Zamek Niedzicki, Jezioro Czorsztyńskie, Zamek Czorsztyński, skansen na półwyspie Stylchen – rezerwat Zielone Skałki Kacwin, przeżyjemy przygody opisane w punktach szlaku: Niedzica, Czorsztyn i Przełom Białki pod Krempachami.

Rowerem możemy również wybrać się z Kacwina do Sromowców Wyżnych (tylko 9 km w jedną stronę) a naszym udziałem stanie się wyjątkowe przeżycie spływu górską rzeką – opisane w punkcie szlaku Spływ Dunajcem.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia