pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Turystyka aktywna w paśmie Beskidu Wyspowego - Jurków

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

Turystyka aktywna jest coraz bardziej popularna w Europie. Jej walory prozdrowotne wzmacniane są dodatkowo, kiedy uprawiana jest w gronie rodzinnym. Nasilenie więzi emocjonalnych wpływa wzmacniająco na siły psychofizyczne. czytaj więcej

Jurków, to stara wieś, sięgająca korzeniami XIV wieku. Jej największym atutem dla turystów i letników jest atrakcyjne położenie pomiędzy najwyższymi szczytami Beskidu Wyspowego: Mogielicą (1170 m), Łopieniem (951 m) i Ćwilinem (1072 m). Stanowi także znakomitą bazę wypadową na: Jasień (1052 m), Luboń Wielki (1022 m), Krzystonów (1012 m), Śnieżnicę (1007 m), Szczebel (977 m), Lubogoszcz (968 m). Przez centrum Jurkowa przechodzi szlak niebieski, którym dotrzemy bezpośrednio na Ćwilin i Śnieżnicę, idąc w jedną stronę, lub idąc w drugą – na Mogielicę, a dalej na Jasień lub Łopień.

Czas spędzony tutaj przeznaczamy na rodzinną próbę podjęcia wyzwania turystyki aktywnej. Wybieramy jeden z wielu dostępnych szlaków pieszych bądź rowerowych, dbając o dostosowanie jego trudności do najsłabszego członka zespołu. Możemy także podzielić się na dwie grupy: jedna podejmie wyzwanie przemierzenia ambitnej trasy, podczas gdy druga odda się rekreacji nad rzeką.

Góry Beskidu Wyspowego w większości pokrywają malownicze polany otoczone lasem; do najpiękniejszych należą: polany na Łopieniu, Jasieniu, Ćwilinie, Mogielicy oraz ciąg polan na Sałaszu i Jaworzu. Tereny te pozbawione są infrastruktury. Nie znajdziemy tu schronisk turystycznych, najwyżej pasterskie bacówki, zwane w tym regionie okółkami. Ostatnio na szczytach pojawiły się punkty widokowe z ławeczkami i tablicami informacyjnymi, a to za sprawą miejscowej inicjatywy realizowanej od paru lat. Od połowy czerwca do połowy września odbywa się tutaj odkrywanie Beskidu Wyspowego – cotygodniowy cykl pieszych wędrówek, zyskujący z roku na rok coraz liczniejszych zwolenników.

Turystyka piesza jest najstarszą i najbardziej popularną formą turystyki. Szczególnym jej walorem jest to, że pozwala na dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Jest także ze wszystkich form turystyki najbezpieczniejsza i najtańsza, bo nie wymaga wielu nakładów na sprzęt, wyposażenie czy wydatków na środki komunikacyjne. Mogą ją uprawiać wszyscy bez względu na wiek, płeć, porę roku i warunki atmosferyczne. Szczególnie warto zaszczepiać ten styl życia i wypoczynku dzieciom.

Wyjście na trasę jest w każdą niedzielę o godz. 9.00 bez względu na pogodę. Na szczycie jest nabożeństwo, występy, pokazy, konkursy oraz wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne i nie wymaga zgłoszenia - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Strony powiązane:

Kalendarium imprezy i więcej szczegółów na:

http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/informator/article/at/221/title/ODKRYJ-BESKID-WYSPOWY-2012-%26ndash%3B-CYKL-PIESZYCH-W%C4%98DR%26Oacute%3BWEK

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!