pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Perła gotycka z drewna modrzewiowego - Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

Punkt na szlaku: Rodziny na start!

W Dębnie Podhalańskim znajdziemy jeden z najważniejszych polskich zabytków sakralnych - XV-wieczny kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. czytaj więcej

Drewniany gotyk - dla wszystkich koneserów polskiego, ceglanego gotyku to zestawienie dziwnie brzmi i dość oryginalnie. Jednak taką perełkę architektury można znaleźć właśnie w Dębnie Podhalańskim. Zapierające dech w piersiach położenie i wkomponowanie w krajobraz powodują, że kościół uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Wewnątrz kościoła znajduje się coś niebywałego i unikatowego - wspaniałe gotyckie polichromie. Najstarsze datowane są na ok. 1500 rok. Znajdują się one nie tylko na ścianach, ale i na suficie, ambonie, ławach i parapecie chóru. Polichromie wykonane zostały za pomocą szablonów zwanych patronami. Obfitują w motywy roślinne, geometryczne, figuralne, jak również pojawiają się na nich sceny polowań wraz z pięknym jagiellońskim orłem.

Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego na belce tęczy oraz gotycki ołtarz główny. W środkowym polu ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, po jej bokach św. Michał Archanioł oraz św. Katarzyna. Na awersach skrzydeł widnieją postaci świętych: św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty, św. Mikołaja oraz św. Stanisława. Na rewersach przedstawiono sceny Męki Pańskiej. Ołtarze boczne są barokowe, znajdują się w nich posągi Matki Boskiej oraz świętych dziewic: Katarzyny, Barbary, Cecylii i Doroty, pochodzące z początku XV wieku.

Strony powiązane:

Szczegóły zwiedzania i historii kościoła można znaleźć na: http://www.debno.diecezja.pl/kosciol.htm

Kościół w Dębnie Podhalańskim położny jest przy drodze Nowy Targ – Krościenko. Jest on jednym z ważniejszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej (szlak powstał w 2001 roku z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego). Wszystkie obiekty Szlaku oznakowane są dobrze widocznymi tablicami, a dojazd do nich - znakami drogowymi.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia