pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Dolinki zawieszone – Wodogrzmoty Mickiewicza

Charakterystyczną formą polodowcową w obszarach górskich są tak zwane dolinki zawieszone. Ich ujście znajduje się zwykle kilka- kilkudziesiąt metrów ponad dnem tak zwanej doliny „walnej” (patrz rysunek). Są one efektem działalności erozyjnej mniejszych jęzorów lodowcowych, które dołączały się do jęzora głównego. Oczywiście również mają one przekrój U – kształtny. czytaj więcej

Charakterystyczną formą polodowcową w obszarach górskich są tak zwane dolinki zawieszone. Ich ujście znajduje się zwykle kilka- kilkudziesiąt metrów ponad dnem tak zwanej doliny „walnej” (patrz rysunek). Są one efektem działalności erozyjnej mniejszych jęzorów lodowcowych, które dołączały się do jęzora głównego. Oczywiście również mają one przekrój U – kształtny.

Często u ich wylotu znajdują się wodospady, czego przykładem mogą być Wodogrzmoty Mickiewicza znajdujące się u wylotu doliny Roztoki, która jest „zwieszona” nad doliną Białej Wody. Wodogrzmoty składają się z kilku progów o wysokości od 1 do 10 metrów. W ramach ciekawostki można zauważyć, że jeden z największych (piąty, co do wysokości) wodospad - Wielki Wodospad Yosemite o progu liczącym 740 m założony jest właśnie u ujścia doliny zawiesznej.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!