pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK ŻUPNY W WIELICZCE

Jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski jest Kopalnia Soli w Wieliczce. To podziemne królestwo owiedza rocznie ponad milion turystów. Część z nich trafia również do położonego nieopodal i ściśle związengo z historią kopalni Zamku Żupnego. czytaj więcej

Zamek składa się z trzech głównych budowli: Zamku Środkowego (XIII-XIV w.), Północnego (XV w.), Południowego (XIX-XX w.) oraz baszty (XIV w.).

 

Historia:

Podwaliny pod budowę zamku pochodzą z XIII w., z czasów panowania księcia Henryka IV Probusa, stanowiąc zarazem początki krakowskiej Żupy, czyli solnego przedsiębiorstwa należącego do władcy. Ówczesnym administratorem odpowiedzialnym za prawidłowe zarządzanie dobrami był mianowany przez króla żupnik. Prawdziwy rozkwit miasta i zamku nastąpił za czasów Kazimierza Wielkiego. Król lokował Wieliczkę na prawie niemieckim, gruntownie umocnił i przebudował zamek. Za panowania tego władcy dochód czerpany z wydobycia soli stanowił czwartą część budżetu państwa. W XVIII stuleciu teren wokół budowli przeznaczono na ogród, który do dzisiaj stanowi o atrakcyjności zamku, gdyż jest lubianym miejscem spotkań i odpoczynku zarówno dla mieszkańców Wieliczki, jak i turystów. Na obecny kształt budowli wpłynęły katastrofy: pożary, wojny, oblężenia, które przez 650 lat dręczyły zamek. Najdotkliwsze zniszczenia wyrządziły bombardowania wojsk radzieckich w 1945 r. Prace remontowe zakończono w 1992 r. Aktualnie odrestaurowany zamek stanowi siedzibę Muzeum Żup Krakowskich. W ramach zwiedzania zamku obejrzeć można stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz bieżącą wystawę czasową. Raz do roku organizowane jest tutaj Święto Soli.

 

Położenie:

Centrum miasta

 

Dojazd:

Z trasy nr 4 zboczyć do Wieliczki

Literatura:

 

  1. Małopolska – Mariusz Gotfryd; BOSZ – Olszanica 2007
Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!