pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

W urokliwym miasteczku Sucha Beskidzka znajdziemy piękny zamek. Nazywany często "Małym Wawelem" ze względu na podobieństwo (zwłaszcza dziedzińca) do krakowskiego zamku królewskiego, zamek suski położony jest u stóp góry Jasień, niedaleko ujścia Stryszawki do Skawy. czytaj więcej

Zamek ma kształt trójskrzydłowego obiektu. Widoczne są elementy architektoniczne pochodzące zarówno z XVII w. (dwukondygnacyjne, arkadowe krużganki na dziedzińcu), jak i z późniejszej przebudowy.  Na szczególną uwagę zasługują przepiękne krużganki i zamkowa kaplica ze wspaniałymi zdobieniami. Zamek otoczony jest niewielkim, ale ładnym parkiem. Obecnie możemy oglądać zamek pięknie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. W części pomieszczeń zamku znajduje się szkoła, działa również restauracja i hotel. W zamkowych komnatach odbywają się spotkania, koncerty, wystawy.

 

Historia

Pierwszą budowlą w tym miejscu był renesansowy dwór obronny Kaspra Suskiego, wzniesiony ok. 1554 r. Po nim pozostała wschodnia część skrzydła południowego – ta najbardziej masywna, oskarpowana część zamku. Później, w drugiej połowie XVI w., powstała kolejna część skrzydła zachodniego oraz wieża zegarowa, a także znaczna część skrzydła północnego.

Kolejnymi właścicielami Suchej i zamku byli Komorowscy. Najbardziej znany w historii zamku Piotr Komorowski w 1614 r. przebudował dwór na wspaniałą renesansową rezydencję. Pośrodku powstał wtedy dziedziniec, a brakujące skrzydło uzupełniono ścianą parawanową, którą wyburzono w XIX w. Jeszcze jedna przebudowa miała miejsce w latach 1707-1708 i ona nadała rezydencji charakter barokowy. Właścicielami zamku byli wtedy Wielopolscy. Oprócz nieznacznych zmian zewnętrznych dokonano wówczas istotnej przebudowy wnętrza. Urządzono też wspaniały barokowy ogród, który później kolejni właściciele – Braniccy – przekomponowali na angielski park krajobrazowy. Braniccy, zajmujący się kolekcjonerstwem, sprowadzili cenne zbiory biblioteczno-muzealne. Ostatnimi właścicielami byli Tarnowscy, którzy w momencie wybuchu II wojny światowej opuścili zamek. W okresie wojny znajdowała się tam siedziba garnizonu niemieckiego. Wszystkie cenne zbiory i biblioteka przepadły.

Dziś zamek nazywany Małym Wawelem . 

 

Zamkowa legenda

Nocą punktualnie o 24.00 na zamkowych krużgankach pojawia się Czarna Dama, będąca widmem Anny z Lubomirskich Wielopolskiej. Legenda głosi, że pani Anna była osobą surową i bezwzględną, wyprawiała się razem z mężczyznami przeciwko zbójom, których po schwytaniu skazywała na śmierć. Równie bezlitosna była dla swoich poddanych, więc kiedy umarła wszyscy odczuli ulgę. Wkrótce jednak okazało się że okrutna pani nawet po śmierci nie daje spokoju mieszkańcom Suchej Beskidzkiej, krążąc jako zjawa po zamkowych krużgankach.

 

Położenie

W mieście Sucha Beskidzka, przy trasie nr 28 z Suchej Beskidzkiej w kierunku Wadowic 

 

Dojazd:

Na miejscu parking

Zwiedzanie:

Muzeum, Salę Rycerską i sale do niej przylegające (gdzie zobaczyć można zbiory artystyczne, malarstwo nowożytne oraz malarstwo z okresu Młodej Polski), Galerię Sztuki i Zamek wraz z kaplicą zamkową, można zwiedzać codziennie – z wyjątkiem poniedziałków – w następujących godzinach: 

w sezonie od 1 maja do 31 października:

od wtorku do piątku w godz. od 9.00 - 17.00

 w soboty i niedziele: od 10.00 - 18.00

poza sezonem: od listopada do 30 kwietnia:

od wtorku do piątku w godz. od 8 .00 - 16.00

w soboty i niedziele: od 9.00 - 15.00

Literatura:

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński - Warszawa 1993
  2. Ulotka – renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej 2009
  3. Małopolska – Mariusz Gotfryd; BOSZ – Olszanica 2007
Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!