pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

BELUARDA W ROŻNOWIE

Jej budowę podjęto w związku ze wzrostem zagrożenia tureckiego po bitwie pod Mohaczem, miała być jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w ówczesnej Polsce. Twierdza rożnowska jest ważnym ogniwem w historii rozwoju budownictwa obronnego w Polsce, a dzisiaj – ciekawą atrakcją turystyczną położoną w malowniczej okolicy Pogórza Rożnowskiego. czytaj więcej

Budowa tej fortalicji nie została ukończona. Powstały jedynie tzw. beluarda na narożniku południowo-wschodnim, budynek bramny oraz niewielki fragment muru łączący te budowle. Beluarda to rodzaj baszty, bastionu. Budowla maswój pierwowzór we włoskich budowlach obronnych, posiadała mury o grubości 3 m i została wzniesiona na planie pięcioboku o osi 30 m. Było to jedno, dość obszerne pomieszczenie z grubym, kamiennym sklepieniem. Wśród zachowanych kamiennych ozdób  na narożnikach zachował się kartusz z herbem tarnowskich (Leliwa), a na innym rycerz z odciętą głową Turka. 

 

Historia:Jest elementem nieukończonej twierdzy - jednej z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej.  Budowę w stylu renesansowym rozpoczął na początku XVI w. Jan Amor Tarnowski, a od 1561 r. kontynuował ją jego syn – również Jan - hetman wielki koronny. Obaj, uczestnicząc w różnych bataliach wojennych, chcieli i dla siebie zbudować okazałą budowlę na wzór tych, które oglądali w czasie rozlicznych swoich podróży.  Nie doprowadzili jednak do końca swoich planów, a następcy nie kontynuowali ich. W XVI wieku beluarda spełniała rolę ludwisarni – odlewni armat.Swego czasu wykorzystywana była również jako gorzelnia.

 

Położenie:

W centrum miejscowości Rożnów, przy drodze w kierunku Witowic i Tropia

 

Dojazd:

Odgałęzieniem drogi 975 z miejscowości Bartkowa do Rożnowa i Tropia

Literatura:

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński - Warszawa 1993
  2. Pogórze Karpackie – Andrzej Matuszczyk Oddz. PTTK Ziemi Tarnowskiej - Tarnów 1995
  3. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ, Olszanica 2007

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia