pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

PAŁAC W NAWOJOWEJ

Niecałe 6 kilometrów od Nowego Sącza, w Nawojowej można oglądać neogotycki pałac otoczony parkiem. Początki budowy sięgają XVI w. Hrabiowski ród Stadnickich rozbudował go i uczynił zeń rezydencję rodową. Rodowi temu zarówno Nawojowa, jak i okoliczne tereny zawdzięczają bardzo wiele. Stadniccy przyczynili się do gospodarczego i społecznego rozwoju tej części Sądecczyzny. czytaj więcej

Na stromej skarpie w centrum Nawojowej usytuowany jest pałac w stylu neogotyckim. Przyziemie i piwnice pochodzą z wcześniejszego okresu – z XVI-XVII w. Bardzo grube mury ścian, sklepienia kolebkowe oraz kamienne, prostokątne portale to elementy właśnie z tego wcześniejszego okresu.

 

Historia:

Wieś Nawojowa została założona w XIV w. przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Tęczyna – stąd nazwa Nawojowa. Później należała do różnych możnych – a to do Lubomirskich, a to do Branickich, aby wreszcie, od 1800 r. stać się własnością rodziny Stadnickich. Ostatni właściciel – hrabia Adam Stadnicki, leśnik z wykształcenia – dbał o okoliczne lasy. Zresztą do niego należała również Szczawnica, lasy rycerskie i roztockie. On sam i jego rodzina w czasie ostatniej wojny zaangażowani byli w działalność partyzancką oraz pomocową. Pałac zawdzięcza Stadnickim jedyny w swoim rodzaju, piękny park (dziś niestety nieco zaniedbany). Od 1966 roku jest on w Rejestrze Pomników Przyrody. Park został założony w 1840 roku przez hrabię Edwarda Stadnickiego, który znany był ze swojej miłości do drzew. Sprowadzone przez niego okazy rosną w parku do dziś. Drzewostan jest mieszany, tworzony przez rozmaite gatunki, również obcego pochodzenia. Są to m. in. platan, tulipanowiec, dęby czerwone, tuja, cypryśniki, choiny, grujeczniki japońskie oraz wiele innych. W parku znajdziemy także jadalnego kasztana (Castanea sativa) rozpowszechnianego w Europie zachodniej przez starożytnych Rzymian.

 

Po wojnie grunty, lasy oraz pałac zostały znacjonalizowane. W pałacu mieściło się początkowo Technikum Rolnicze, w stanie wojennym miała tam siedzibę jednostka ZOMO. Obecnie w pomieszczeniach pałacu  znajdują się biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Położenie:

W centrum miejscowości Nawojowa na niewielkim wzniesieniu.

Dojazd:

Drogą nr 75 z Nowego Sącza w kierunku Krynicy. Zamek położony na niewielkim wzniesieniu w centrum Nawojowej.

Literatura:

 

  1. Beskid Sądecki – Bogdan Mościcki, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2002
  2. Okolice Krynicy – Bogdan Mościcki, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 1999
  3. Beskid Sądecki, Przewodnik – Tomasz Darmochwał, Agencja TD – Białystok 1997
  4. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007
Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia