pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

DWÓR W JEŻOWIE

Dwór obronny w Jeżowie jest jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce. Przez ponad sto lat panami na Jeżowie byli Bracia Polscy czyli Arianie. Kasztel jest również znany z tego, że we dworze ponoć straszą aż dwie białe damy! Legenda mówi również o istnieniu lochów łączących dwór z nieistniejącym już warownym zameczkiem z czasów Kazimierza Wielkiego, który leżał po drugiej stronie rzeczki Białej, jak i z zamkiem w niedalekiej Bobowej. czytaj więcej

Zbudowany na łagodnym stoku nad rzeką Białą Dunajcową dwór gotycko-renesansowy ma charakter obronny. Ostrokół i fosa, której zarys da się jeszcze dostrzec, broniły dostępu do fortu. Na południowo-wschodniej pochyłości zachowały się także ślady kwaterowego ogrodu renesansowego. Piętrowy dwór z wysokimi piwnicami zbudowano z ciosów piaskowca, otynkowano i nakryto dachem gontowym. W południowo-wschodnim narożniku znajduje się owalna baszta, której górna, szersza część wspiera się na kilkunastu kroksztynach (wspornikach) w formie biegnących dookoła arkadek. Do dworu wchodzi się po schodach ulokowanych przy północnej ścianie, a pod nimi znajdują się drzwi do wysokich piwnic. Plan dworu jest zbliżony do kwadratu. Wewnątrz zachowały się: obramienia drzwi, na piętrze kominek z jońskimi pilastrami, a nad drzwiami w zachodniej izbie – tablica adoracyjna ukazująca Adama Strasza klęczącego przed Chrystusem upadającym pod ciężarem krzyża. To wszystko elementy pierwotnej kamieniarki renesansowej. Renesansowe malowidła: krajobrazy i ornamenty roślinne oraz wizerunki świętych zdobią odpowiednio ściany pokoi i dawnej kaplicy.

 

Historia:

Dwór zbudowano najpewniej pod koniec XV w. W 1529 r. trafił w ręce Adama Strasza herbu Ogończyk, który przebudował go, obniżając o jedną kondygnację i domurowując do południowej części z owalną wieżą część północną o tej samej szerokości. Prace ukończono w 1544 r., o czym świadczy umieszczona nad wejściem do dworu tablica z herbem Ogończyk i napisem: „Gdi Pan Bóg Snami Wsytko Miecz Będziemy”.

Dwór w Jeżowie zmieniał właścicieli wiele razy. Pod koniec XVIII w. pełnił funkcję spichlerza, a remontu doczekał się dopiero około 1900 r. – kiedy był w posiadaniu Kazimierza Ramułta. Po II wojnie światowej budynek znów został opuszczony i dopiero w latach 60. XX w. odrestaurowano go, przywracając wygląd z okresu renesansu.

Ciekawostki:

Dwór w Jeżowie był plenerem wybitnych artystów. W jego murach gościli i uwieczniali go w szkicownikach i na płótnie między innymi Artur Grottger, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

 

Położenie:

 Po zachodniej stronie drogi krajowej 281 z Tarnowa do Grybowa i Krynicy pomiędzy miejscowościami Wilczyska i Bobowa.

 

Dojazd:

Tuż przy drodze

Literatura:

 

  1. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007
Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia