pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK TROPSZTYN

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Na granicy powiatu brzeskiego i nowosądeckiego, po lewej stronie Dunajca, na niewielkim wzgórzu stoi zamek Tropsztyn z XIII w. czytaj więcej

Zamek zajmuje całe wzgórze. Wejście znajduje się od strony drogi nr 75. Niegdyś były tu tylko fragmenty muru obwodowego oraz czworobocznej wieży narożnej. Dziś zamek jest odbudowany.

 

Historia:

Zamek wybudowano w miejscu przeprawy przez Dunajec, na tzw. węgierskiej drodze. Niegdyś istniała tam niewielka wioska o tej nazwie, założona w 1390 r. Według tradycji twierdzę zbudował w 1231 r. rycerz Dobrosław – syn Wojsława herbu Ośmioróg, otaczając zamek murem i fosą ze zwodzonym mostem. Wzniesiony został dla ochrony tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą wiódł wodny i lądowy szlak w kierunku Węgier. Długa jest lista właścicieli zamku, zmieniali się bowiem co kilka lat. W 1390 r. byli to Chebdowie z Tropia herbu Starykoń, którzy rządzili do 1535 r. Kolejnymi właścicielami byli Kmitowie (1535-1556), Robakowscy-Gabońscy (1556-1615), Łyczkowie (1615), Zborowscy (1615-1624), Błońscy (1624). Według niektórych historyków zamek został zburzony w połowie XVII w., bowiem stał się gniazdem rozbójników napadających na podróżnych podążających doliną Dunajca. W 1970 r. zamek od państwa odkupił Andrzej Benesz.

Ważną datą dla tej budowli jest rok 1990, kiedy to powstała Fundacja Odbudowy Zamku Tropsztyn, która wraz z dealerem Fiata z Krakowa rozpoczęła odbudowę w 1995 r. Renowacja trwała kilka lat pod ścisłym nadzorem konserwatorów zabytków. Dziś odbudowany zamek stanowi wielką atrakcję turystyczną tej okolicy.

 

Ciekawostki:

Legenda wiąże zamek w Tropsztynie z zamkiem w Niedzicy i znalezionym tam pismem węzełkowym kipu oraz postacią inkaskiej księżniczki Uminy. Ponoć właśnie w Tropsztynie po śmierci księżniczki miał być ukryty przywieziony z Peru skarb Inków. Kosztowności schowano w biegnącym pod Dunajcem podziemnym tunelu, który łączy zamkowe podziemia z sanktuarium w pobliskim Tropiu. W sezonie, dwukrotnie w ciągu dnia, wyświetlany jest na zamku film paradokumentalny, przedstawiający tę barwną legendę.

 

Dojazd:

Przy drodze nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza w miejscowości Wytrzyszczka. Parking przy pobliskiej restauracji i dojście wygodnym chodnikiem.

 

Literatura:

 

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński - Warszawa 1993
  2. Andrzej B. Krupiński – Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego, Wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa-Kraków 1989
  3. Pod klątwą kapłanów – Skarb Inków ukryty nad Dunajcem – Aleksander Rowiński – Warszawa 2000

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia