Zamek zajmuje całe wzgórze. Wejście znajduje się od strony drogi nr 75. Niegdyś były tu tylko fragmenty muru obwodowego oraz czworobocznej wieży narożnej. Dziś zamek jest odbudowany.
Historia:
Zamek wybudowano w miejscu przeprawy przez Dunajec, na tzw. węgierskiej drodze. Niegdyś istniała tam niewielka wioska o tej nazwie, założona w 1390 r. Według tradycji twierdzę zbudował w 1231 r. rycerz Dobrosław – syn Wojsława herbu Ośmioróg, otaczając zamek murem i fosą ze zwodzonym mostem. Wzniesiony został dla ochrony tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą wiódł wodny i lądowy szlak w kierunku Węgier. Długa jest lista właścicieli zamku, zmieniali się bowiem co kilka lat. W 1390 r. byli to Chebdowie z Tropia herbu Starykoń, którzy rządzili do 1535 r. Kolejnymi właścicielami byli Kmitowie (1535-1556), Robakowscy-Gabońscy (1556-1615), Łyczkowie (1615), Zborowscy (1615-1624), Błońscy (1624). Według niektórych historyków zamek został zburzony w połowie XVII w., bowiem stał się gniazdem rozbójników napadających na podróżnych podążających doliną Dunajca. W 1970 r. zamek od państwa odkupił Andrzej Benesz.
Ważną datą dla tej budowli jest rok 1990, kiedy to powstała Fundacja Odbudowy Zamku Tropsztyn, która wraz z dealerem Fiata z Krakowa rozpoczęła odbudowę w 1995 r. Renowacja trwała kilka lat pod ścisłym nadzorem konserwatorów zabytków. Dziś odbudowany zamek stanowi wielką atrakcję turystyczną tej okolicy.
Ciekawostki:
Legenda wiąże zamek w Tropsztynie z zamkiem w Niedzicy i znalezionym tam pismem węzełkowym kipu oraz postacią inkaskiej księżniczki Uminy. Ponoć właśnie w Tropsztynie po śmierci księżniczki miał być ukryty przywieziony z Peru skarb Inków. Kosztowności schowano w biegnącym pod Dunajcem podziemnym tunelu, który łączy zamkowe podziemia z sanktuarium w pobliskim Tropiu. W sezonie, dwukrotnie w ciągu dnia, wyświetlany jest na zamku film paradokumentalny, przedstawiający tę barwną legendę.
Dojazd:
Przy drodze nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza w miejscowości Wytrzyszczka. Parking przy pobliskiej restauracji i dojście wygodnym chodnikiem.
Literatura: