pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK W RYTRZE

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny średniowiecznego zamku są przepięknie położone na wzgórzu (463 m n.p.m.) wznoszącym się stromo na prawym brzegu Popradu. Stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów ryterskiego krajobrazu. Według legendy w podziemiach zamku pozostawiono wielkie skarby, które wciąż czekają na szczęśliwego znalazcę. Strzeże ich jednak groźny "pies w postaci koguta". Co miałoby to oznaczać nikt nie wie, może ten kto to zrozumie, odnajdzie też skarby? czytaj więcej

Dowody dawnego założenia zamkowego pozostały do dziś: ruiny okrągłej wieży i resztki ściany. Od strony północnej można zauważyć rów i wał ziemny.

 

Historia:
Zamek zbudował kasztelan sądecki Piotr Wyżdga herbu Janina, najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV w.  Do tego szlachcica ziemi krakowskiej należał też zamek w Czorsztynie. W połowie XIII w. cała Ziemia Sądecka został ofiarowana księżnej Kindze, która mogła dokonać fundacji na rzecz zakonu klarysek, jednak z materiałów historycznych wynika, że zamek był własnością królewską. Jego budowę należy wiązać z powstaniem średniowiecznego szlaku komunikacyjnego biegnącego przez Dolinę rzeki Poprad. Zamek pełnił wówczas funkcję strażnicy traktu.
Przywilej Władysława Łokietka z 17 kwietnia 1312 r., który pozwolił zakonowi klarysek z Nowego Sącza pobierać cło „pod zamkiem Ritter” (łac. prope castrum Ritter) stanowi pierwszą pisaną wzmiankę o zamku. Znajdziemy ją także w dyplomie Władysława Łokietka z 1331 r., mocą którego nadano mieszczanom sądeckim las (łac. silvam) „obok zamku Rither” (łac. ultra Rither castrum sitam). W XV stuleciu na zamku ryterskim mieszkali starostowie sądeccy. W tym czasie został też przebudowany.

Zamek pozostawał w rękach dzierżawców: Jakusza z Boturzyna herbu Czewoja, rodu Toporczyków herbu Topór, którzy przyjęli nazwisko Ryterskich, a w XVI w. jego administratorem został Piotr Kmita. Wkrótce potem zamek popadł w ruinę, czego dowodem jest relacja Marcina Bielskiego, a także ilustracje z lat 1616-1617. Lokalne podania natomiast zaświadczają, iż zamek uległ zniszczeniu w 1657 r. podczas najazdu Jerzego Rakoczego.

W ostatnim czasie, pod okiem konserwatora, ruiny zostały zabezpieczone.

 

Ciekawostki:

Nazwa miejscowości Rytro ma pochodzić od załogi rycerskiej, składającej się z zaciągów niemieckich – rycerz po niemiecku to Ritter.

Jedna z legend mówi o mieszkańcu zamku, który zamiast beczki złota sprzedał wędrującemu rycerzowi beczkę kamieni. Nieszczęsny strażnik zamkowy – za pokutę – o północy każdej nocy galopuje na białym koniu do Starego Sącza i stawia się tam przed sądem, chcąc odebrać sprawiedliwa karę i zyskać zbawienie.

Inna legenda  opowiada o szybkim wzbogaceniu się Piotra Wydżgi. Jako przyczynę rychłego zdobycia majątku podał, iż w okolicznych górach i potokach znalazł żyły złota. Z historycznych źródeł wynika, że złoto rzeczywiście było wydobywane w tych okolicach. Opis dojścia do tych miejsc podaje sam Jan Długosz. Niestety pod koniec życia Wydżga z całym majątkiem udał się do Malborka, gdzie wstąpił do zakonu krzyżackiego. 

 

Dojazd:

Zamek widoczny wyraźnie z drogi krajowej 87. Należy przekroczyć rzekę Poprad w miejscowości Rytro, dojście do ruin od strony Suchej Strugi

 

Literatura:

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński - Warszawa 1993
  2. Widziane z muszyńskiego zamku … Muszyna 2010
  3. Przewodnik Okolice Krynicy – Bogdan Mościcki – Oficyna Wydawnicza „Rewasz” – Pruszków  1999
  4. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007
Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia