pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK W ROŻNOWIE

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny zamku położone są malowniczo na cyplu wzgórza otoczonego zakolem Dunajca, tuż nad drogą prowadzącą do zapory wodnej w Rożnowie. W przeszłości twierdza należała m.in. do legendarnego polskiego rycerza - Zawiszy Czarnego, który przeszedł do historii jako niepokonany bohater i symbol cnót rycerskich. Do dziś, gdy Polak chce podkreślić czyjąś niezawodność i honor, mówi, że można na tej osobie „polegać jak na Zawiszy”. czytaj więcej

Do dziś zachowały się fragmenty murów obwodowych i niektóre elementy zabudowy wewnętrznej. Zamek zbudowano z kamienia na planie prostokąta o wymiarach 44 x 20 m.

 

Początki budowli sięgają XIII w. Zamek miał być wzniesiony przez ród Gryfitów i stanowił element sieci strażnic wzdłuż doliny Dunajca. Zamek był budowlą gotycką i został zbudowany przez Piotra Rożena – właśnie z rodziny Gryfitów. Niektóre materiały podają lata 1350-1370. 

W 1409 r. przeszedł w ręce Piotra Kurowskiego. W 1426 r. stał się własnością sławnego Zawiszy Czarnego z Garbowa, a po jego śmierci w 1428 r. należał do jego potomków. Poprzez różne koligacje rodzinne (wnuczka Zawiszy Czarnego Barbara z Rożnowa była matką hetmana Jana Tarnowskiego) od drugiej połowy XV w. właścicielami zamku zostali Tarnowscy. Jan Amor Tarnowski – hetman wielki koronny – rozpoczął budowę nowego zamku w innym miejscu. W XVI i XVII w. zamek zaczął popadać w ruinę; obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów.

 

Dojazd:

Odgałęzieniem drogi 975 z miejscowości Bartkowa do Rożnowa i Tropia. Około 100 m od skrzyżowania drogi prowadzącej do centrum Rożnowa

 

Literatura:

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński - Warszawa 1993
  2. Pogórze Karpackie – Andrzej Matuszczyk Oddz. PTTK Ziemi Tarnowskiej – Tarnów 1995
  3. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia