pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Przełęcz Przysłop - Dom, który spalono z ludźmi

Polana i przysiółek w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego to jeden z przystanków Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Znaleźli tu azyl partyzanci Armii Krajowej z oddziału „Wilk”. czytaj więcej

Niemcy wielokrotnie organizowali tu obławę na partyzantów, w których ginęli zarówno leśni żołnierze, jak i mieszkańcy udzielający im schronienia. Wydarzenia te upamiętnia stojący na przełęczy pomnik. Jednym z najbardziej dramatycznych incydentów wojennych lat była obława z 8 grudnia 1944 r. Przebywający na Przysłopie partyzanci radzieccy otworzyli ogień do Niemców, a następnie uciekli. W odwecie zabito sześciu mieszkańców domu, w którym zatrzymali się partyzanci i spalono budynek wraz z ludźmi. Dziś w tym miejscu stoi drewniana kaplica w stylu podhalańskim, zwana kaplicą partyzancką.

Na pamiątkę tragicznych zdarzeń co roku 3-go maja odbywa się w tam Msza Partyzancka.

Przed kaplicą umieszczono głaz pamiątkowy z tablicą i napisem:

„Dnia 8 grudnia 1944 r. roku/ w tym miejscu/ została spalona żywcem rodzina Fijasów/ wraz z całym dobytkiem i zabudowaniami/ przez faszystów niemieckich/ Ś†P / FIJAS ANDRZEJ – lat 76/ FIJAS ANNA – lat 68/ FIJAS GENOWEFA – lat 6/ DYCHAŁA ZOFIA – lat 44/ DYCHAŁA HELENA – lat 3/ DYCHAŁA JULIA – lat 1/ Zginęli za wolność Ojczyzny/ Boże przyjmij Ich ofiarę/ Społeczeństwo Szczawnicy/ 3 maj 1999 r.”

Spoczywają tu członkowie rodzin Fijasów i Dychałów, którzy  8 grudnia 1944 r. zostali spaleni żywcem przez żandarmerię niemiecką i funkcjonariuszy Gestapo za udzielanie pomocy partyzantom.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia